Filmowy testament

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Psychologia | 6

Młodość to okres życia, w którym głównie planujemy, bo pozwala nam na to czas, którego jeszcze mnóstwo przed nami. A jak przyszłość postrzegają emeryci, którym zegar tyka coraz szybciej?

Właśnie takie problemy porusza najnowszy film Paolo Sorrentino pt.”Młodość„.
Historia przedstawiona w produkcji włoskiego reżysera ukazuje problemy sławnych mieszkańców hotelu w Szwajcarii, którzy przyjechali tu na wakacje odpocząć od życia codziennego i problemów. Głównie są to osoby starsze, mające lata swojej świetności już za sobą lub młodsi, za którymi ciągną się konsekwencje błędów popełnionych podczas życia lub w trakcie, kiedy ich kariery nabierały tempa.
Wątkiem łączącym wszystko w całość jest przyjaźń dwóch podchodzących pod osiemdziesiątkę panów. Jeden jest światowej sławy kompozytorem, który poświęcił dla muzyki wszystko i chce na starość od niej odpocząć. Drugi zaś jest wielkim reżyserem chcącym nakręcić film dorównujący jego własnym hitom z młodości.

Reżyser przedstawia relacje międzyludzkie i trudności osób starszych poprzez ich rozmowy podczas najróżniejszych zabiegów w spa i  wspólnych spacerów. Pomiędzy sceny często wtrącone są obrazy ludzi pływających w basenie lub przesiadujących w saunie. Kamera nierzadko powoli oddala i przybliża obrazy, co wraz ze spokojną muzyką w tle pozwala nam poczuć klimat hotelu.

Trzeba także wspomnieć o dialogach, na których film się opiera. Są one napisane z prawdziwym polotem, cały czas czeka się na ponowną rozmowę bohaterów, która jest przepełniona złotymi myślami i przezabawnymi sentencjami. Moim ulubionym momentem była scena, w której „dziki”, nieporadny w relacjach damsko-męskich alpinista próbował poderwać córkę głównego bohatera. Świetnie przedstawiona sytuacja i gra aktorska spowodowały, że zaśmiałem się w głos będąc w kinie, co zwykle mi się nie zdarza.

Trzeba jednak pamiętać, że film nie jest komedią, a dramatem. Niektóre problemy bohaterów możemy ciężko przeżyć i długo się jeszcze nad nimi zastanawiać po obejrzeniu seansu. Dużą zasługą, że tak się dzieje jest już wspomniana przeze mnie gra aktorów, która stoi na bardzo wysokim poziomie.

Na sam koniec mogę powiedzieć, ze polecam film miłośnikom psychologii i relacji międzyludzkich. Produkcja zalewa nas naprawdę ciekawymi mądrościami, które należy przemyśleć. Natomiast jeśli ktoś uwielbia akcję, to stanowczo odradzam oglądanie, bo tej jest w ekranizacji jak na lekarstwo.

Galeria kadrów z filmu:

doc_7443_0 film.org.pl_a12728b0-9cfd-4958-a52b-b71957f69ba6
film.org.pl_paolo-sorrentinos-youth-watch-the-trailer-of-the-new-movie-with-michael-caine-and-harvey-keitel Mlodosc_2-e1441724866876

 

Obserwuj Paweł Gołucki:

Inżynier Informatyk, Zootechnik. Hodowca pszczół i owadów-patyczaków. Pasjonat gier komputerowych, uczestnik turniejów w League of Legends. Na Blogu z Kapelusza prowadzi dział Cyberświat.