Fioletowa Krowa

opublikowane w Cyberświat, Najnowsze Wpisy | 3

Kochani, dziękuję za zainteresowanie grą League of Legends opisywaną m.in. w moim pierwszym tekście “Niech Cię Porwie Świat Wyobraźni“. Postanowiłem stworzyć serię, w której przybliżę wam sylwetki bohaterów tej gry. Pierwszym będzie tytułowa “Fioletowa Krowa“.

Na wstępie mogę dać wam jedną radę. Opisywanej przeze mnie krowy nie należy doić!
Bohaterem mojego artykułu będzie najpotężniejszy wojownik z plemion minotaurów, z Great Barrier, czyli Alistar. Ta poczciwa krowa, hmm… Przepraszam, to znaczy byk, był przez większość życia obrońcą swojej wioski.

Działo się tak aż do momentu przybycia Noxiańskiej armii. Syn generała wrogich jednostek wyciągnął Alistara z wioski i pod nieobecność strażnika wszystko w niej zostało spustoszone. Gdy minotaur wrócił do domu, owładnął nim gniew i poprzysiągł on zemstę Noxusowi. Po dziś dzień krzyżuje plany swojego największego wroga. Pamiętajcie moi mili: “Jeżeli zdecydujesz się jako przywoływacz złapać byka za rogi, Alistar będzie miał na ten temat coś do powiedzenia”. Noxianie już poznali prawdziwość tego zdania.

Czas na garść ciekawostek. Alistar jest jedną z postaci zaprojektowanych przez Guinsoo:

guinsoo

 

Został wydany 21 lutego 2009 roku i był on pierwszym tankiem(czołgiem) w grze. Stąd prawdopodobnie wzięło się jego imię, które w staroangielskim oznacza “obrońca”.
Podczas jednej z bitew został złapany przez Noxus wraz z Xinem Zhao i obaj walczyli na arenie jako gladiatorzy ku uciesze bogatych przywódców miasta-państwa. Alistar był jednym z trójki obrońców, którzy chronili Nasusa przed próbującym do niego dotrzeć w Instytucie Wojny Renektonem.

Początkowo Alistar był grywany na supporcie(wsparcie), prawdziwy przełom tej postaci nastąpił jednak na DreamHacku w 2011 roku w Szwecji, gdzie nasz rodak Maciej “Shushei” Ratuszniak zagrał nim na topie(górna część mapy), budując pod Ability Power(moc umiejętności). Maciek ze swoimi niestandardowymi pickami(wyborami) został MVP imprezy i mistrzem sezonu pierwszego wraz ze swoją drużyną Fnatic.

Kolejnym zawodnikiem, który wyciągnął minotaura na profesjonalnej scenie był inny Polak, Konrad “Mokatte” Kukier. Były zawodnik MyM grał Alistarem w jungli(dżungli) podczas turnieju World Cyber Games 2011 w Korei, gdzie Polacy zajęli ostatecznie drugie miejsce, pokonując po drodze takie drużyny jak CLG czy ekipę reprezentującą gospodarzy, na której czele stał sam Maknoon.
Po tych wydarzeniach przyjęło się, że tak jak w Brazylii Mordekaiser nazywany był numero uno, to polskim #1 został właśnie Alistar. Potem byczek zniknął ze sceny na dość długi czas. Nie było go w ogóle przez cały sezon drugi, gdzie na dolnej linii mapy dominowali: SonaBlitzcrank i Nunu. Wielki powrót byka nastąpił w finałach mistrzostw świata sezonu drugiego. To na tym turnieju jungler Taipei Assassins, Lilballz wziął przeciwników na rogi i często inicjując z combo Headbutt+Pulverize doprowadził swoją drużynę do mistrzostwa świata, za co zgarnęli milion dolarów nagrody.

Tu kilka słów od Lilballza (mistrza świata z 2012 roku) o Alistarze:

Większość sezonu trzeciego, w którym to Alistar dostał nerfy(osłabienia) na:

Headbutt Headbutt
  • zredukowano zasięg czaru z 650 do 600 jednostek.
  • zmieniono obrażenia zadawane przeciwnikom z 85/ 130/ 175/ 220/ 265 na 55/ 110/ 165/ 220/ 275
Trample Trample
  • zmniejszono obrażenia z 10-27 do 7-24
Triumphant_Roar Triumphant Roar
  • zwiększono koszt many z 28/ 41/ 54/ 67/ 80 do 40/ 50/ 60/ 70/ 80

była czasem urlopu dla naszego byka. Siedział sobie wtedy spokojnie w swojej oborze i regenerował siły na lepsze czasy. A te nastąpiły w połowie sezonu czwartego, kiedy to Riot cofnął nerfy(osłabienia) i dołożył do tego buffy(wzmocnienia) na:

 

Pulverize Pulverize
  • zmniejszono koszt many z 70/ 80/ 90/ 100/ 110 do 65/ 70/ 75/ 80/ 85
Headbutt Headbutt
  • zmniejszono koszt many z 70/ 80/ 90/ 100/ 110 do 65/ 70/ 75/ 80/ 85
Unbreakable_Will Unbreakable Will
  • redukcja obrażeń zostaje od tej pory włączona od razu po użyciu umiejętności, a nie po skończeniu jej animacji
  • redukcja obrażeń zwiększona na wszystkich poziomach do 70% zamiast 50%/ 60%/ 70%

Byk zaczął znowu szarżować na górnej alei mapy pól sprawiedliwości jak miało to miejsce w sezonie pierwszym z tą jedną zmianą, że tym razem budowano go pod attack damage(obrażenia fizyczne). Sielanka trwała aż do momentu, w którym twórcy gry postanowili zlikwidować auto atak wchodzący zaraz po użytym Headbuttcie, który świetnie wyliczał się z przedmiotem Trinity Force:

Headbutt Headbutt
  • Alistar nie będzie więcej uderzał z auto ataku po użyciu umiejętności przed tym jak przeciwnik odleci.

 

Gracze stwierdzili, że to popsuło Alistara jako wojownika z górnej alei mapy i na początku sezonu piątego, gdy weszła meta tanków, przesunęli go na pozycję supporta, tworząc niezniszczalną frontline’ową(pierwszą linię ataku) maszynkę z CC(kontrolą tłumu). Od tamtej pory widujemy krowę na dole mapy po dziś dzień. No chyba, że jest zbanowana. Duża ilość banów dla Alistara wynika z tego, że na Summoner’s Rift jest teraz moda na czerwień lub, jak twierdzą niektórzy, jest po prostu silną postacią.

Na koniec pozostaje mi życzyć wszystkim graczom udanej Corridy oraz zaprosić do komentowania jak artykuł się podobał i pozostawienia informacji, czy chcielibyście takich więcej.

Źródła zdjęć: www.millenium.orgleagueoflegends.wikia.comtwitter.com/riotguinsoo