Gdzieś w Borach… gdzieś na Gochach…

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Regionalia | 0

suszka1


Suszka (kaszb. Szùszkô) – mała osada leśna na terenie NDL Niedźwiady z siedzibą w Przechlewie nad rzeką Ruda o długości 20,12 km, prawym dopływem Brdy. Znajdowała się tu niegdyś siedziba Nadleśnictwa Rudawa – przed wojną Pflastermiihl. Po 1945 roku w skład tego nadleśnictwa weszło byłe Nadl Sporysz ( Zanderbruck).i leśnictwo Cisowo. W jego składzie były Leśnictwa: Łąki, Rudka, Głuszec, Bielsko, Lisia Góra , Jelonek, Rudniki, Borek, Pstrągi, Suszka, Cisowo, Łękinia

Wokół roztaczają się tu nieprzebrane obszary leśne byłej Człuchowskiej – Królewskiej Puszczy a po rozbiorach przeszły one w administrowanie przez państwo pruskie a dzisiaj wchodzących w skład Borów Tucholskich.

Jako ciekawostkę należy odnotować ( do dalszego zbadania) iż w pobliskiej leśniczówce Pustowo (Ndl Niedźwiady) leśniczym był były AK-owiec (1947-1981) Władysław Duda.


dąb Zygmunt1 kamień
dąb w kamieniu

2 września 2011 roku, na terenie Nadleśnictwa Niedźwiady w Suszce po wiekowymi dębami odbyła się z udziałem Sławomira Cichonia dyr. RDLP w Szczecinku i gospodarza nadl Ireneusza Jażdżewskiego uroczystość poświęcona pamięci Zygmunta Kaczmarka – wieloletniego Dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Szczecinku oraz Prezesa Koła Łowieckiego „Oszczep” w Szczecinku. Głównym punktem uroczystości było przedłożenie na ręce uczestniczącej w ceremonii córki śp. Z. Kaczmarka wpisu jaki dokonano w Księdze Pamiątkowej Stowarzyszenia Rodzin Leśnych RP od 1934 r. nadający w/w tytuł Leśnika Stulecia. Dokonano także odsłonięcia kamiennego obelisku, oraz nadanie imienia Zygmunt jednemu z wiekowych dębów rosnących w jego sąsiedztwie. Jego wiek szacuje się na ponad 400 lat.


dąb Zygmunt nadanie2
nadanie

Na załączonych zdjęciach przedstawiam dzisiejszy ( 5.06. 2015 r.) widok osady oraz załączam historyczne ( z strony RDLP w Szczecinku) już zdj z uroczystości nadania imienia w/w dębowi.


pan


Na jednym ze współczesnych zdj. prezentuje pana Franciszka Szostaka – byłego zasłużonego – dzisiaj już emerytowanego pracownika leśnego mieszkającego w tej wsi. Obecną jego pasją jest ogródek i bezinteresowna pomoc…dzieciom z Domu Dziecka w Czarnym.

Osobno załączam wspomnieniowy artykuł o lasach i ludziach m.in. tamtego byłego Nadleśnictwa Rudawa – jego autorem jest pan Zdzisław Józef Konak były wieloletni nadleśniczy i pracownik Generalnej Dyrekcji LP – dzisiaj mieszkaniec Warszawy.