Hello San Francisco – Texas

  1. Texas okazał się być nieprzyjazny. Po ciepłej Arizonie i Nowym Meksyku zazwyczaj оodzwyczajasz się od deszczu. Ale Texas to stan wyjątkowy, nawet nie stan, a tak jak i Kalifornia – Republika. O godzinie osiemnastej w El Paso deszcz lał jak z cebra. Co można w tej sytuacji zrobić? Ogrzać się tequilą!

12074585_10206334442252366_7918181799189791952_n

2. Gdy w Los Angeles jest południe, godzina pierwsza w Arizonie, a w Teksasie jest godzina druga. To skraca życie o jakieś 120 minut. Na pisanie o El Paso (w tłumaczeniu z hiszpańskiego, jak się mawia, „krok w krok”) recepta jest prosta: to już nie Meksyk, ale jeszcze nie Ameryka.
Ale następnego dnia, po 7 godzinach jazdy z kilkoma przystankami, otwiera się „Cud Świętego Antoniego” (przepraszam Maeterlincka* za zapożyczenie). San Antonio, miasto założone w końcu XVII wieku, zostało tak nazwane ku czci św. Antoniego z Padwy. Urodził się on w Lizbonie, a zmarł w Padwie – jest patronem obu tych miast.

Chyba nie na próżno na mojej drodze stanęło drugie co do wielkości miasto w Teksasie i siódme w Stanach Zjednoczonych – wszak święty Antoni był także patronem podróżnych. Cóż, nadszedł czas, aby dowiedzieć się czegoś więcej o San Antonio.

MARRIOT

 

3. Oto i on, Święty Ąntoni w stanie Texas.

ŚW, ANTONI

cdn.

——————————————————————————————————————————————————–
  1. Техас встретил неприветливо. После жары Аризоны и Нью-Мексико, обычно отвыкаешь от дождей. Но Техас – штат особый, даже не штат, а как и Калифорния – Республика. В 6 часов вечера в Эль Пасо дождь полил как из ведра! Что отстается делать? Согреться текилой!
  2. Когда в Лос-Анджелесе полдень, в Аризоне час дня, а в Техасе 2. Вот и сокращается жизнь на целых 120 минут. Писать об Эль Пасо ( в переводе с испанского, как мне сказали, „шаг, ступень” просто: это уже не Мексика, но ещё не Америка). Но на следующий день, после 7 часовой езды с небольшими остановками, открылось „Чудо святого Антония” ( прости Метерлинк, за заимствование). Сан-Антонио основан в конце XVII века и назван в честь португальца Антония Падуанского. Родился в Лиссабоне, умер в Падуа. Покровитель и Лиссабона, и Падуи. Наверно, не зря на пути попался этот второй по численности в Техасе и седьмой в США город. Святой Антоний, помимо всего прочего, покровитель и путешественников. Что ж, в путь, пора осваивать и Сан-Антонио.
  3. Вот и он, святой Антоний в штате Техас
    ————————————————————————————————————————————————-
    *Maeterlinck zasłynął jako twórca dramatu symbolistycznego. Jego dzieła oddają nastroje epoki, cechuje je tajemniczość, pesymizm i lęk egzystencjalny. Bohaterowie zmagają się z dojmującym poczuciem bezsilności. Są bierni, bezwolni, poddają się potężnej sile przeznaczenia. Akcja jest tylko pretekstem do rozważań na temat ludzkiej natury i miejsca człowieka na świecie.

Więcej o Maurice Maeterlinck:
http://lapinede.pl/hello-san-francisco-brama-raju-plac-onz-centralna-biblioteka-maurice-maeterlinck-w-moim-ogrodzie/