Historia kapeluszy unisex

opublikowane w Moda z Kapelusza | 0

Kobiety już dawno zorientowały się, jak dobrze wyglądają w męskich kapeluszach. Takie nakrycie głowy dodaje seksapilu, drapieżności, a w odpowiedniej stylizacji także delikatności i romantyzmu. Przyjrzyjmy się kapeluszom, które z biegiem dziejów przestały być ozdobą jedynie męskich głów i dziś są traktowane jako unisex.

Najpopularniejszym kapeluszem z tej kategorii jest niewątpliwie fedora. Zwykle uszyta z brązowego, szarego lub czarnego filcu z rowkiem wzdłuż główki i średniej wielkości prostym rondem. Skąd się wzięła? Historia fedory sięga początków XX wieku, kiedy to powstała sztuka teatralna Victoriena Sardou, opowiadająca o losach księżniczki Fedory Romanowej. Bohaterka nosiła właśnie tego typu męski kapelusz, który w krótkim czasie stał się prawdziwym hitem wśród miłośniczek mody na całym świecie. Fedora kojarzy nam się oczywiście z Indianą Jonesem. Jego sponiewierany w licznych tarapatach kapelusz stał się symbolem przygody i nakryciem głowy, które sprawdzi się w każdych okolicznościach. Dziś, może dzięki swojej uniwersalności, a może za sprawą mody na retro, fedory znów królują na wybiegach i w sieciówkach.

kapelusze-i-czapki-trendy-jesien-zima-2014-2015-ralph-lauren-fot-imaxtree

400_400_productGfx_5defe2104b239f4614ec21b4b8d74d5b

Kolejnym nakryciem głowy unisex, które wprost uwielbiamy, jest panama. W sklepach, na bazarach i w Internecie jest pełno kapeluszy wystawianych na sprzedaż pod tą nazwą, jednak najprawdziwsza panama to wyrób trudno dostępny i dość luksusowy. Jej historia zaczyna się w Ekwadorze (wcale nie w Panamie!). Kapelusz tradycyjnie jest wyplatany ręcznie z włókien łyczkowca dłoniastego. Jego nazwa pochodzi od Kanału Panamskiego, którego budowa zbiegła się w czasie ze wzrostem popularności tego typu nakryć głowy. Precyzyjny splot oraz rodzaj włókien łyczkowca świadczą o jakości panamy. Mężczyzna w panamie to osobnik tajemniczy i pewny siebie, który na słonecznych bulwarach rzuca uwodzicielskie spojrzenia spod jasnego ronda. Kobieta w panamie chce w elegancki sposób wyrazić swoją swobodę i radość życia – kapelusz ten świetnie pasuje do kolorowych letnich sukienek oraz do ubiorów na poważniejsze okazje.

PicMonkey Collage

Cylinder, dawniej uważany za „must have” każdego eleganckiego mężczyzny z wyższych sfer, dziś jest jedną z ciekawszych zabawek w rękach projektantów mody. Powstał już w XVIII wieku! Na początku nosili go Hiszpanie, ozdabiając kapelusz piórami i drogimi kamieniami. W połowie XIX wieku cała Europa szalała już za cylindrami, które, pozbawione dodatków, pokryte czarnym aksamitem, atłasem czy jedwabiem, stały się klasą samą w sobie. Związek cylindra z wyższymi klasami społecznymi był tak silny, że komunistyczna propaganda traktowała go jako jeden z symboli nikczemnego zachodniego bogactwa – wiele „złych” postaci na radzieckich plakatach nosi właśnie to nakrycie głowy. W cylindrach chętnie pokazywał się prezydent USA Abraham Lincoln, koncertowała w nich także Marlene Dietrich.

a-carnegie-lord-weardale-loc
marlene-dietrich-top-hat-for-morocco

Na współczesnych wybiegach można znaleźć wiele ciekawych modyfikacji cylindrów, najczęściej wyglądających raczej groteskowo, ale za to skupiających uwagę. Cylinder na głowie współczesnej kobiety mówi o jej odwadze i bezkompromisowości, a także swobodzie w wyrażaniu własnego „ja”.

PicMonkey Collage

Martyna Kursa