Jednorożec…? Nosorożec!

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Podróże małe i duże | 0

jednoroze_2jednorozec_4jednprozec_3jednprpzec_1


Nosorożec

Dziś Światowy Dzień Nosorożca! Można go świętować malując sobie nos na czerwono, idąc do zoo albo poszerzając wiedzę na temat tych bardzo nietypowych zwierzaków. Ale po kolei!

ŚDN ma na celu zwiększenie świadomości tego, co obecnie dzieje się z nosorożcami. Od lat, systematycznie rok po roku ich populacja maleje, a one same padają ofiarami kłusowników. Powodów do upolowania nosorożca jest co najmniej kilka. Może to być egzotyczne trofeum myśliwego, róg może przydać się jako materiał na rzeźbę, ceremonialne naczynie, rękojeść arabskich noży zwanych dżambie lub lekarstwo tradycyjnej medycyny. Najczęściej sięga się po niego w Chinach, według starych wierzeń róg nosorożca potrafi leczyć raka. W rzeczywistości jednak nie ma on żadnej nadnaturalnej mocy, składa się z tej samej substancji co róg zwykłej krowy, z keratyny. Podobnie zresztą jak nasze paznokcie.

Przeciętny róg bohatera dzisiejszego dnia bywa cenniejszy niż złoty wyrób wysadzany brylantami. Kłusownicy potrafią być niezwykle okrutni i ucinać piłami łańcuchowymi pożądany fragment ciała, pozostawiając nosorożca na pewną śmierć. Trudno uwierzyć, że tak masywne i z pozoru niezwykle opancerzone zwierzę ginie w zastraszającym tempie.

Światowy Dzień Nosorożca obchodzi się już po raz szósty. Rozmaite aktywności z wielu państw świata możecie znaleźć na oficjalnej stronie akcji: http://www.worldrhinoday.org. Do ciekawszych z pewnością należy zachęcanie znajomych na Facebooku do malowania nosów na czerwono (https://m.facebook.com/events/520914911390655/) czy ozdabianie paznokci na znak solidarności ze zwierzakami (wystarczy znalezc w społecznościach odpowiednie wpisy oznaczone #NailItForRhinos).

Nosorożec należy do Wielkiej piątki zwierząt Afryki. Są to; słoń, lew, lampart, czarny nosorożec i bawół.
Znawcy Afryki z naszej redakcji (Gosia i Sean) mówią, że kto nie spotkał się „oko w oko” z tymi zwierzętami, nie zaliczył afrykańskiego safari.

foto: Gosia & Sean MacDonnell
Zdjęcie tytułowe: Nosorożec na przywitanie Gosi i Seana przed wyprawą na safari, w czasie ich podróży poślubnej.