Laureat Ryngrafu Jedności im. Hieronima Derdowskiego

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Regionalia | 0

Ks. prałat Jan Giriatowicz (były proboszcz parafii św. Jacka w Słupsku) od 1 sierpnia 2015 Dostojny Emeryt- został
Laureatem Ryngrafu – Pas Jednotë – Jedności im. Hieronima Derdowskiego – Honorowego wyróżnienia Fundacji Naji Gochë.

Wyróżnienie to zostało wręczone 9.08.2015 r. podczas kaszubskiej ( liturgia słowa w języku kaszubskim) Mszy Świętej – sprawowanej w kościele św. Jacka w Słupsku, którego Kawaler Tego Wyróżnienia pełnił posługę kapłana i proboszcza przez 34 lata.

Przedstawiam foto relacje z tego wydarzenia oraz zdjęcia pokazujące niektóre wspólne działania inicjowane przez Fundacje NG na rzecz utrwalania pamięci o suwerenach pomorskich Gryfitach (Nabożeństwa Ekumeniczne pamięci Za Duszę Książąt; Wzniesienie pomnika Księcia Bogusława X) a także w zakresie upamiętnienia pobytu p ks. Karola Wojtyły na Kaszubach podczas jego spływów kajakowych Brdą i Słupią.(na zdj. kamień w Krępie na Słupi)

Ks. Jan od „zawsze” wspierał słupską i regionalną kulturę. A nasza znajomość została zapoczątkowana w latach 80/XX wieku, kiedy to pełniłem funkcję dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Słupsku a ksiądz, jako młody wówczas proboszcz zaprzyjaźnił się z Grupą Plastyków Amatorów prowadzoną przy WDK przez śp. Dziadka – Stefana Morawskiego. Z tego okresu w moich zbiorach bibliotecznych zachowała się książka, jaką otrzymałem od ks. proboszcza za współpracę w org. Dni Kultury Chrześcijańskiej. Z niejakim rozrzewnieniem i dumą pokazuje przy tej okazji wpisaną dla mię dedykację.


Foto: (ZT)

ksiadz1popr ksiadz2popr
ksiadz3popr ksiadz13popr
ksiadz4popr ksiadz8popr
ksiadz10popr ksiadz11popr

ksiadz12popr

Autor: Zbigniew Talewski