Macedonia

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Podróże małe i duże | 1

„Podróżować to żyć” – mawiał duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Uzależnia, inspiruje, otwiera nas na świat, a także na prawdę o nas samych. Niewątpliwie stare powiedzenie, że „podróże kształcą” pozostaje nadal aktualne, o czym postanowiliśmy dowieść grupą studentów, wybierając się w wędrówkę po Macedonii.

DSCF0617Fot. Zuzanna Nizińska – panorama miasta Prilep.

 

Grupą członków Koła Młodych Geologów funkcjonującego na wydziale Geologii, postanowiliśmy stworzyć projekt pt.: „Różnorodność minerałów hydrotermalnych Macedonii i unikalne środowiska ich powstawania”. Głównym celem projektu było przeprowadzenie obserwacji i badań dotyczących budowy geologicznej, wystąpień minerałów i złóż surowców mineralnych występujących na terenie Macedonii. Przez dwa tygodnie odkrywaliśmy również bogate dziedzictwo kulturowe kraju.

DSCN2387 DSCN2498
Fot. Ilona Sekudewicz – góry w rejonie miasta Prilep (z lewej) oraz panorama miasta Ohrid (z prawej).

 

Macedonia zachwyciła nas swoją gościnnością i gamą kontrastów charakterystycznych dla bałkańskiej części Europy. Każda z miejscowości, którą odwiedziliśmy, była niepowtarzalna zarówno pod względem geologicznym, historycznym, jak i kulturowym.

DSCN2530 heraclea-small-basilika
Fot. Ruiny twierdzy cara Samuela w mieście Ohrid (z lewej) oraz ruiny starożytnego miasta Heraclea Lyncestis w mieście Bitola (z prawej).

 

Wędrując po Macedonii zdarza się, że turysta miewa uczucie, jak gdyby podróżował w czasie. Nowoczesne miasta przeplatają się z ubogimi wsiami, a cygańskie domy przypominające lepianki z gliny okalają bogate, nowoczesne dzielnice. Nieopodal zmodernizowanych dróg pasterze wypasają swoje owce, natomiast obok supermarketów można odnaleźć ukryte w miejskich uliczkach targi obfitujące w owoce, warzywa i lokalne wyroby sprzedawane przez mieszkańców. Otwartość napotykanych ludzi, niepowtarzalna, folklorystyczna muzyka, zapach wędzonej papryki rozpływający się po ulicach miast i piękno górskiego krajobrazu powoduje, że niemal każdy podróżujący jest w stanie zatracić się w tym niewielkim państwie.

DSCF0694Fot. Adrian Borawski – miejscowa ludność i członkowie wyprawy poszukujący minerałów w rejonie wsi Prilepiec.

 

12168513_10207649950349206_1383583466_o DSCF1439
Fot. Zuzanna Nizińska – minerał Realgar odnaleziony na terenie nieczynnej                Fot. Ilona Sekudewicz – widok z nieczynnej sztolni w Allchar.
kopalni Allchar.
klasztorFot. Ilona Sekudewicz – klasztor św. Nauma  położony w Macedonii przy granicy z Albanią.

 

Wszystkim miłośnikom podróżowania serdecznie polecamy ten niezwykły zakątek Europy!

 


Autor: Ilona Sekudewicz