Poczta Św. Mikołaja w świetle zorzy polarnej – fotonotatnik


Spitsbergen, 6 – 10 listopada

SZp_6_N

Legendarny Spitsbergen. Największa wyspa Norwegii położona w archipelagu Svalbard. Oficjalnie uważa się, że Spitsbergen został odkryty w 1596 roku przez holenderskiego marynarza Willema Barentsa.
W 1920 roku po podpisaniu porozumienia Spitsbergen znalazł się pod zwierzchnictwem norweskim. W 1931 roku porozumienie podpisała także Polska. Od tego czasu możemy osiedlać się na Svalbard na stałe. Ale jakoś nikt nie chce.
Svalbard zamieszkuje ok. 3000 osób, głownie Norwegów i Rosjan. Stolicą Svalbard jest Longyearbyen ok. 2000 mieszkańców.

Wyjście poza Longyearbyen z uwagi na zagrożenie ze strony niedźwiedzi polarnych jest możliwe tylko z uzbrojonym w broń palną przewodnikiem. Co ciekawe, każdorazowe użycie broni przeciwko niedźwiedziom jest szczegółowo analizowane i w przypadku stwierdzenia, iż jej użycie było nieuzasadnione, podlega wysokiej karze pieniężnej.  Najcieplejszym miesiącem na Svalbaldzie jest lipiec. Wówczas temperatura powietrza oscyluje w granicach od +4° do +8°C, choć odczuwalna w deszczu i przy mroźnym wietrze jest bliska zera. Dlatego też warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i buty, a decydując się na nocleg w namiocie – w ciepły, puchowy śpiwór. W listopadzie jest znacznie chłodniej.

Niezwykle efektowne zjawisko, jakim jest dzień polarny trwa od 22 kwietnia do 21 sierpnia. Słońce świeci wówczas na okrągło przez całą dobę. Z kolei noc polarna trwa od 29 października do 12 lutego i wówczas słońce znika zupełnie pod horyzontem.
W czasie nocy polarnej mieliśmy okazję podziwiać spektakularną zorzę polarną. Odbyliśmy bajkowe wycieczki psimi zaprzęgami, skuterami śnieżnymi a na koniec niespodzianka, czyli ” Poczta Św. Mikołaja”.

 

TYtułSZp_1

SZP_NORD POLE_N_2

SZp

Szp_1_N
SZP_2_N

Msp_6_N Szp_7_N

 

Szp_1_=
Szp_12_N Szp_13_N
Do hotelu nie wchodzi się w butach.                                Stek z foki.
,
Upolowaliśmy, mięso zjedliśmy, skóra została…
Szp_O_2_N_1

Brrr, Ocean Arktyczny zimny – zdobyty ! — w miejscu: Longyearbyen Spitzbergen 

Sz_KAMILA_N
SZp+Psie zaprz_N
SZP_PSY_4_N1  Szp_PSYSZpSANIE_N_!sZp._Psy_1_N2
SZP_PSY_2_N_4 SZP_PSY_3_N2SZ_Psi zaprzeg_N1
SZP_ZORZA_N
Szp_11_KONIEC
NowtSz

Poczta Św. Mikołaja

Nowy Miki

Fotonotatnik: K&M

 Z FB wzięte:
Komentarze
Anna Mc Kenzi
Anna Mc Kenzi super – ja lubie kraje dalekej Pn ,sa spokojne i ;udzie sa twardzi ,musza zdobywac ciezko pozywienie ,i nie traca czasu na opalanie