Obudź w sobie artystę


Świąteczny szał przed najważniejszym zimowym dniem – przed 24 grudnia, w hipermarketach i centrach handlowych rozpoczyna się zazwyczaj w listopadzie, tuż po Dniu Wszystkich Świętych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do Świąt Bożego Narodzenia zacząć przygotowywać się już teraz.


Boże Narodzenie to oczywiście prezenty, 12 potraw, puste miejsce przy stole i kolędy.
Najsłynniejsze polskie kolędy można by pewnie zliczyć na palcach jednej ręki, więcej zapewne wyszło by świątecznych utworów w języku angielskim. Ale to widać Brytyjczykom nie wystarczy – BBC Radio 3 zorganizowało konkurs, do którego zgłaszać możemy skomponowany przez siebie utwór muzyczny o tematyce świątecznej.

Konkurs skierowany jest do wszystkich początkujących kompozytorów. Ich zadaniem jest napisanie piosenki świątecznej na czterogłosowy chór mieszany – sopran, alt, tenor i bas a capella lub z towarzyszeniem fortepianu.
Czterominutowe kompozycje powinny opierać się na tekście wiersza, napisanego przez Rogera McGough’a, a w jury zasiądą: David Hill, który w finale zadyryguje chórem wykonującym zwycięskie kompozycje, Griselda Sherlaw-Johnson oraz Judith Weir – cała trójka to znakomici kompozytorzy i znawcy muzyki klasycznej.

Przez cały okres przygotowań świątecznych 6 wybranych przez jury utworów będzie prezentowanych w porannym programie, by słuchacze mogli głosować na najlepszą ich zdaniem propozycję poprzez stronę internetową BBC Radio 3.
Ostatecznie wybrana pieśń zabrzmi w eterze 23 grudnia na żywo oraz będzie grana przez cały okres Bożego Narodzenia.
Termin nadsyłania propozycji to 3 listopada 2015 r.

foto: flickr.com


Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.