Operacja serca

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

 

Bez niego trudno, z nim też czasem bywają kłopoty. Serce ma się jedno, ale nowoczesna nauka radzi sobie z coraz bardziej skomplikowanymi przypadkami dotykających go chorób. 119 lat temu przeprowadzono pierwszą w historii operację tego narządu.

Dokładnie 9 września 1896 roku niemiecki chirurg Ludwig Rehn zszył serce młodego mężczyzny pchniętego nożem. Nie był to jedyny pionierski zabieg przeprowadzony przez niego. 12 lat wcześniej z powodzeniem dokonał pierwszego w Niemczech usunięcia tarczycy.

W środowisku lekarzy panowało wówczas przekonanie, że jakikolwiek zabieg na sercu stanowi granicę ludzkich możliwości. Poza wysokim poziomem komplikacji serce mogło także zawierać duszę, dlatego każda ingerencja wiązałaby się z potencjalną utratą charakteru i cech osobistych. Rehn udowodnił swoim kolegom po fachu, że są w błędzie. Przesunął granicę możliwości chirurgów, by w kolejnych dekadach można było przeprowadzać kolejne przełomowe zabiegi. Bez niego z pewnością trudniej byłoby o późniejsze sukcesy zespołów Christiaana Barnarda (pierwszy przeszczep serca na świecie, 1967 rok)i Zbigniewa Religi (pierwszy polski przeszczep serca, 1985 rok).

Rehn rozpoczął epokę operacji najbardziej skomplikowanych, które graniczą z tworzeniem medycznych cudów. Dzięki jego umiejętnościom nawet pęknięte serce można już z powodzeniem zaszyć.

 

 

 

foto: flickr.com