Panna Migotka poleca…Opowiadania Babuni

opublikowane w Poczekalnia | 0

bab2


„Opowiadania Babuni” Stanisława Kowalskiego, wydane przez Fundację „Zdążyć z pomocą” (www.dzieciom.pl), to rozmowy babci i wnuczka o życiu, problemach małego człowieka i próba znalezienia odpowiedzi na dręczące go pytania. Wyjątkowość tej książki polega na tym, że każda opowieść napisana jest na motywach wiersza polskiego poety, a obrazu dopełniają piękne ilustracje Izabeli Kowalskiej-Wieczorek.

W „Powrocie Taty” babcia czyta Kubie, swojemu wnuczkowi, piękny wiersz Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. A wszystko zaczyna się od niewinnego zainteresowania, jaka lektura tak bardzo pochłania babcię,  wygląda jakby była gdzieś bardzo daleko. Potem rozmawiają, o czym był utwór, jakie emocje są w nim zawarte i czy mały chłopiec czułby się podobnie w takiej sytuacji.

Babcia niestety nie znała żadnych wierszy o krokodylach, które były obiektem ogromnego zainteresowania Kuby, ale powiedziała mu wierszyk o zajączku, co okazało się zadowalające. Później następuje kolejna rozmowa. Tym razem dotyczy ona słabych i bezbronnych, a także innych cech charakteru i dopasowywanie ich do konkretnych zwierząt. Świetna zabawa…

„Opowiadania Babuni” w cudowny sposób zapoznają dzieci z polską poezją, ale także pokazują jak rozmawiać o uczuciach, nietypowych sytuacjach czy różnych rodzajach osobowości. Bo przecież każdy z nas jest inny, wyjątkowy..