Palący problem z szefem


Gdybyście mieli wybór, wolelibyście złego szefa czy bycie biernym palaczem? Okazuje się, że w obu przypadkach ma się równie przechlapane.

Według Amerykańskiej Organizacji Psychologicznej 3 na 4 Amerykanów skarży się na złe relacje z szefem. Większość z nich (59 proc.) nie zmienia mimo tego pracy. Przełożeni najgorszego sortu wyczerpują psychicznie i fizycznie, przyprawiają o mdłości oraz rujnują zdrowie.

Ludzie jednak nie przepadają za zmianami. Wolą wroga poznanego niż angażowanie się w nowe, ryzykowne relacje. Jeżeli szef naprawdę nie jest dla nas dobry, konsekwencje pracowania dla niego kolejnych miesięcy mogą być niewarte zachodu.

Złe relacje w w pracy przekładają się na stan zdrowia, a wg ostatnich badań przeprowadzonych przez Harvard Business School oraz Uniwersytet Stanforda można je porównać do ubocznych skutków bycia biernym palaczem. W połowie przypadków, którym przyglądali się bacznie naukowcy, lęk przed utratą stanowiska obniża naszą kondycję fizyczną. Co trzecia osoba mająca nadmiernie wymagającego szefa zaczyna mieć problemy psychiczne.

Jeżeli uważacie, że sami znajdujecie się w podobnej sytuacji, może warto pomyśleć o zmianie pracy. Szef albo zdrowie – wybór może być tylko jeden!

foto: flickr.com


Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.