Pierwszy konkurs piękności


 

Pozostając w temacie oceniania książki po okładce, czyli kobiety po wyglądzie (historia pierwszej czarnoskórej Miss Stanów Zjednoczonych), w 1888 roku, 19 września miał miejsce pierwszy na świecie konkurs piękności. Wydarzenia odbyło się w belgijskiej miejscowości uzdrowiskowej Spa, a całe zamieszanie rozpoczęło ogłoszenie w lokalnej gazecie, które zachęcało panie do wysłania zgłoszenia wraz ze zdjęciem i krótkim opisem własnej osoby, do konkursu na „najpiękniejszą dziewczynę na naszej planecie”. Wyobraźcie sobie, że już samo to mogło być kłopotliwe, bo nie dość, że nie było Internetu i maili, to w dodatku nie każdy posiadał smartfona z super aparatem fotograficznym do robienia idealnych selfie* (*fotograficzny autoportret wykonany przy użyciu wyciągniętej ręki). Na wstępie mogło to prowadzić do odsiania osób, które miały daleko do najbliższego urzędu pocztowego, a w portfelu hulał wiatr – z pewnością wykonanie fotografii słono kosztowało w tamtych czasach.

Pieniądze na zdjęcie i determinację okazało się mieć 350 kandydatek. Ze zgłoszeń komisja, w skład której wchodzili głównie mężczyźni, ostatecznie wybrała 21 kandydatek, które miały brać udział w ostatecznym, najważniejszym etapie konkursu.

Zaskakujące jak na dzisiejsze standardy jest to, że nie było mowy o skąpych strojach, kostiumach kąpielowych w zimny wrześniowy wieczór ani kuse sukieneczki koktajlowe. Panowie ubrani byli w smokingi, a panie w długie suknie.

Ostatecznie konkurs zwyciężyła osiemnastoletnia Kreolka z Gwadelupy, Marthe Soucaret. W nagrodę otrzymała 5000 franków (ktoś złośliwy mógłby napisać, że miała na wkład własny przy zakupie mieszkania) oraz własną okładkę we francuskim magazynie L’Illustriation.

Nie wiadomo, jak potoczyły się dalsze losy piękności, ale sądząc po czasach, w których zwyciężyła, prawdopodobnie rozchwytywali ją najlepsi malarze (jak dzisiaj fotografowie), uczestniczyła w darmowych wycieczkach dyliżansem za miasto, otrzymała od sponsora bardzo szybkiego konia, by móc sprawnie dojeżdżać na sesje foto… ups, malarskie, a w kuchni znalazł się najnowszy model maszyny do ręcznego robienia makaronu.

A oto zwyciężczyni:

marthe

 

 

 

 

 

foto główne: Miss War Worker Beauty Contest 1942, https://commons.wikimedia.org/


 

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.