Plagiaty na sezon lato/zima


Podobno w modzie wszystko już było. Trendy, wzory i kroje powtarzają się przypominając o sobie po latach. Mało kto potrafi się w historii strojów poruszać sprawnie, ale czasami można łatwo wychwycić plagiat. Tak właśnie stało się w przypadku najnowszej kolekcji francuskiej projektantki Isabel Marant.
Najnowszy przykład takiej niezgodnej z prawem inspiracji zauważono w czerwcu w Meksyku. Społeczność miasta Santa Maria Tlahuitoltepec w prowincji Oaxaca oburzyła się, że jeden z projektów Marant zawarty wśród propozycji na wiosnę/lato 2015 był kopią lokalnych strojów. Biała bluzka z tradycyjnymi wzorami na ramionach i pod szyją noszona przez zamieszkujący tamte tereny lud Mixe była identyczna z tą rzekomo stworzoną przez francuską projektantkę.
Status prawny wzorów nie jest jednoznaczny. Z początku Marant wraz z firmą Antik Batik wystosowała oświadczenie, że wzory zostały zaczerpnięte od kultury Mixe i że nigdy nie wchodziło w grę przypisanie sobie ich autorstwa. Niedawno jednak sprawa powróciła do mediów, ponieważ lokalna społeczność dotarła do dokumentów, według których oryginalny patent na koszule należy do Francuzów. Jeżeli te informacje się potwierdzą – jak na razie sprawa jest w gestii paryskiego sądu – wówczas to Meksykanie będą musieli płacić tantiemy Isabel Marant oraz wspominanej firmie. Za możliwość sprzedawania tradycyjnych strojów, które tworzą od ponad 300 lat.
Wzór z Tlahuitoltepec to nie jedyny przykład niewłaściwej inspiracji na koncie Marant. W lutym tego roku doszukano się uderzającego podobieństwa między sportowymi butami Bart od Francuzki do modelu o nazwie Stan Smith od Adidasa. Ta sama proporcja połączenia bieli z czerwienią, identycznie umieszczone napisy o nazwie projektanta i kolekcji, podobne przeszycia. Oczywiście można znaleźć kilka różnic – użyto innej czcionki, stebnówki w odmiennym kolorze, fragment nad pięta u Niemców wpada w cynober, u Marant to metaliczna czerwień. Para Stan Smith kosztuje 62 dolary, ta sygnowana przez Isabel już blisko 300. Adidas współpracuje z wieloma znanymi projektantami, dlatego uderzająco podobny do własnego wzór podpisany nie tym nazwiskiem co trzeba może wprowadzać klientów w błąd.
marant
foto: http://remezcla.com/, flickr.com
Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.