Czarna Plaża Islandii – PORTHOS Kolory 2016


Foto: Marcin

Czarna Plaża.
Kiedy w lecie idziemy na plażę, pierwszą myślą jest, aby szukać dzikich, białych wydm. A dlaczego nie mamy odwiedzić plaży na której piasek ma całkiem inny kolor ? Przez 6 odcinków przedstawimy Państwu kolorowe plaże, które razem tworzą spektrum modnych barw Porthos – 2016,
Odwiedzimy plaże Islandii, Hawaje, Bahama, Kretę – by wrócić z powrotem na Islandię.
Więc proszę, przedstawimy pięć niezwykłych kolorów piasku.  A co oznacza kolor szósty – to niespodzianka.
Jakie ciekawe plaże widzieliście Państwo w swoich podróżach? Dajcie nam znać w komentarzach!

 

Black Sand – Vik i Myrdal IslandiaBlack sand


 1. Czarna Plaża Islandii

O półtorej godziny jazdy na południe od Reykjaviku leży wioska Vik. Liczy  ona niecałe 300 mieszkańców i jest jednym z najbardziej mokrych miejsc w całej Islandii a co ciekawe, pada tutaj średnio 3 razy częściej niż w Reykjaviku. Znajduje się tu czarna jak noc, jedna z najpiękniejszych plaż na świecie. Pokryta jest czarnym piaskiem, pozostałością po skałach wulkanicznych, głównie bazalcie. Kiedy gorąca lawa spływała do lodowatego oceanu, różnica temperatur sprawiła, że popękała ona na miliardy maleńkich kawałeczków, tworząc w efekcie drobny, czarny piasek (podobny jest w miejscach, gdzie również wybuchały wulkany, np. na Wyspach Kanaryjskich)*.

Czarna Plaża 3

 Prawdopodobnie tak wyglądała by plaża gdyby Górny Śląsk miał dostęp do morza

Czarna Plaża 2

Zdecydowanie nie jest to teren  na którym można się “plażować” – temperatura w lipcu rzadko dochodzi do 10 st C a woda w morzu Arktycznym jest lodowata. Przy plaży i w okolicy można znaleźć dużo bazaltowych kolumn, klifów jak również skał samotnie stojących w morzu. Te najsłynniejsze to Reynisdrangar – niezwykle zaostrzone ostańce będące wizytówką tego miejsca.

Czrna Plażą 3 czarna Plaża 4

Sama miejscowość  leży u podnóża wulkanu Katla. Jeśli wulkan wybuchnie (a ostatnio dość mocno straszy!) to wieś może zostać zmiecione przez powódź glacjalną. Może warto się tam wybrać póki ta piękna plaża istnieje? W końcu nie wiadomo co tak naprawdę ma w planach Katla… ale nie wybuchała od 1918 roku więc może się zbudzić…Ten fragment wybrzeża od lat przyciąga fotografików z całego świata.Niesamowity i niezwykły, ale z jakiegoś powodu wydaje się być tu trochę nieswojo.

A w jakich kolorach kapeluszy PORTHOS-a czuły byście się najlepiej  na  Czarnej Islandzkiej Plaży…?

black-W

Kapelusze są do kupienia w esklep.porthos.pl, nie zapomnij też o pokrowcu.
Esklep

Warto pomyśleć o uzupełnieniu modnej w tym sezonie czerni poniższym kolorystycznym zestawem:

Pantone Kolory

*Inne czarne i ciemnoszare plaże wulkaniczne

Głównym składnikiem ciemnego piasku są pyły i popioły wulkaniczne, z okruchami bazaltu i szkliwa (niekiedy z domieszką miki, co daje im brokatowy blask). Plaża Punaluu na Hawajach (Big Island) swój kolor zawdzięcza wulkanicznej lawie, która uległa schłodzeniu przy spotkaniu z oceanem i zatrzymała się na wybrzeżu. Czarny piasek szybko nagrzewa się w słońcu do bardzo wysokich temperatur.
Obok Vík (Islandia) czarne i ciemnoszare plaże występują w :  Ureki (Gruzja), Sabbie Nere (Wyspy Liparyjskie, Włochy), Plage de Baracatoggio (Korsyka), Perissa i Kamari (Santorini, Grecja), Karekare Beach i Muriwai Beach (Nowa Zelandia), Playa Negra (Kostaryka), Black Sand Beach i Shelter Cove Beach (Kalifornia, USA), Black Sand Beach (Alaska). Wulkaniczny piasek znajdziemy też oczywiście m.in. na Wyspach Kanaryjskich, Sycylii, Maderze, Hawajach, Tahiti, Karaibach, Bali i Jawie.

A teraz spojrzenie w przyszłość:

                                         PORTHOS Kolory Jesień- Zima 2016/2017                      

1-3 8-3 10-4 11-1 9-3 6-2
czarny brązowy zielony fioletowy różowy popielaty

ko

Z ukłonem do czytelników www.blogzkapelusza.pl

Richard Porthos.

 

Czy Byłaś już w naszym „Porthos Helen Moda Boutique” w Warszawie przy ul. Grochowskiej 265…?

BanER nowy


Zobacz też:
Czerwona Plaża, Hawaje
Zielona Plaża, Hawaje
Fioletowa Plaża
Plaża Różowa