Przed polsko-irlandzkim weselem – Welon do ślubu

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu Panny Młodej, jej rodziny i przyjaciół. Jeśli Panna Młoda ma welon na głowie, to mamie, babci, ciotkom czy druhnom nie wypada pojawić się bez nakrycia głowy. Jeśli chcą wyglądać elegancko, wyjątkowo, pragną podkreślić rangę uroczystości, to muszą  zdecydować się na kapelusz czy inne gustowne nakrycie głowy np.stroik, zwany z j. angielskiego fascynatorem lub toczek. Z tym że… nie je się kolacji w kapeluszu, chyba, że jest to kolacja plenerowa w ogrodzie. Jeżeli któraś z pań idzie na ślub w dużym kapeluszu, pomimo tego, że wygląda fantastycznie, powinna go nosić tylko w kościele. Przed weselem należy kapelusz zdjąć – przypiąć do włosów np. fascynator i nadal „fascynować” gości i  otoczenie. Jeżeli zdecydujecie się panie od razu na założenie stroika, woalki lub toczka – to w takiej ozdobie na głowie możecie bawić się swobodnie przez cały wieczór, ponieważ jest ona lekka i dobrze trzyma się głowy. Wybór zależy od koncepcji całościowej stylizacji – im skromniejsza  suknia, tym bardziej szalone nakrycie głowy w formie i w zdobieniach. Ekstrawagancja w takim przypadku równa się elegancja. Przy okazji – Panny Młode chcące poczuć się jak księżniczki mogą przypiąć pod welonem diadem.


Str_1 Str-wizytowe stroiki       esklep.porthos.pl
Ważny jest też kolor.
Międzynarodowym guru w zakresie komunikacji barwnej jest amerykański system kolorów PANTONE.
Color_of_the_Year_Rose_Quartz_Serenity_2016_Pantone_Graphics_Silo
Pantone Color Institute
 ogłosił właśnie, że w roku 2016 prym będzie wiódł rewolucyjny kolor, a właściwie dwa kolory: Rose Quartz PANONE 9282C oraz Serenity PANTONE 7451C. Jak one wyglądają?
W naszych czasach, tak niepewnych i niespokojnych,  tęsknimy do kolorów, które dają nam poczucie bezpieczeństwa i relaksu, wnoszą w nasze życie spokój i ukojenie. I takie są obydwie propozycje na najbliższy rok
Poniżej inspiracja prosto z natury. Fot. Pantone Color Institute.Rose Quartz Serenity
Czy wobec tego, żeby być modnym, skazani jesteśmy w 2016 roku wyłącznie na dwa „blade” kolory? Nic bardziej mylnego.
Kolory na ten sezon przenoszą nas do szczęśliwego, słonecznego miejsca, gdzie śmiało możemy pokazać dowcipną stronę naszej osobowości” powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute.
Przygotowano komplementarne kolory na poszczególne pory roku. Oto 10 modnych kolorów Pantone na sezon wiosna-lato 2016.


Obrazek1Pantone_tytuł
Zgodnie z powyższym w modzie królować będą neutralne szarości, piaskowce, brązy, pastelowe odcienie zieleni oraz różu, ale również granat, soczyste czerwienie i pomarańcze. Pantone, tworząc zestawy kolorów na kolejny sezon, do tej pory proponował dwie palety – jedną dla mężczyzn, drugą dla kobiet. Na przyszły rok eksperci instytutu zdecydowali, że powstanie jedna paleta. Nie ma więc podziału na płeć, będzie „rządził” uniseks. Wyczuć modę to tak, jakby poczuć wiosnę. Niby już jest, a jeszcze jej nie widać. Polecam Państwu modne stroiki, fascynatory, toczki i kapelusze – również do orszaku ślubnego – Warszawskiej Manufaktury Porthos. A co sądzą na temat welonów internetowe poradniki ślubne? Zerknijcie proszę poniżej. /RP/

www.esklep.porthos.pl
baner-czerwony (1)

Welon jest tak nieodłącznym elementem wielu kreacji ślubnych, jak obrączka na palcu. Nic w tym dziwnego, skoro welon ślubny zdobił pannę młodą już w czwartym wieku naszej ery, ma więc dłuższą tradycję, niż sama suknia ślubna.

Jest wiele wyjaśnień znaczenia welonu nakładanego przez pannę młodą w dniu ślubu. Według najdawniejszych wierzeń welon ślubny miał chronić pannę młodą przed zakusami demonów, które zmysłowymi spojrzeniami miały kusić ją do złego. Oprócz tego miał gwarantować, że pan młody nie zobaczy oblubienicy przed ślubem. Według starożytnej tradycji panna młoda musiała mieć twarz przysłoniętą welonem i wolno jej było go podnieść dopiero do pocałunku, który pieczętował zawarcie małżeństwa.

Dzisiaj nie ma już powodów, by skrywać twarz przed panem młodym i demonami, a mimo to welon ślubny cieszy się wielkim powodzeniem. Moda na powrót do dawnych tradycji sprawia więc, że panna młoda zazwyczaj idzie do ołtarza z welonem na głowie.

Według dawnych zwyczajów, przed ślubem panna młoda powinna być wyjątkowo ostrożna, więc tylko ona sama może włożyć welon. Jeśli pomaga jej w tym przyjaciółka, jest duże ryzyko, że ta przyjaciółka uwiedzie pana młodego.

Przesądy nakazują, by panna młoda zrzuciła welon ślubny dokładnie o północy po zaślubinach.

Kiedy już młoda żona zrzuci welon ślubny, jej szczęście przechodzi na gości weselnych, którym uda się zdobyć kawałek nakrycia głowy.

Jeśli na weselu podczas oczepin rzuca się welonem, lepiej mieć ze sobą zapasowy. Nie będzie szkoda poświęcić go podczas rzucania niezamężnym przyjaciółkom, które szybko chcą stanąć przed ołtarzem. Ta bowiem, która złapie welon, ma największe szanse na rychłe małżeństwo.

welony-4szt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Welon ślubny w innych kulturach.
Według starożytnej chińskiej tradycji panna młoda nosi długi welon ślubny, zazwyczaj biały – lecz w trakcie trwania wesela zmienia go na czerwony lub złoty czepiec.
W Turcji panna młoda tradycyjnie nosi welon czerwony.
radycyjne japońskie panny młode zamiast welonu wchodzą na nową drogę życia w białej czapce.
W senniku arabskim mężczyzna zdradzi żonę, jeśli przyśniło mu się, że jego wybrance skradziono welon. Jeśli kobiecie śni się, że nosi welon, sennik mówi, że kobieta ta skrywa tajemnicę. Gdy zaś we śnie widzi inną kobietę w welonie, czekają ją zaskakujące zmiany.

madonna-welony-2012-08

Welon99aab710dc4f2437dac96f4000d87924.image.190x190welon-turecki-1

 

 

 

 


Różne rodzaje welonów ślubnych.
Krótki welon ślubny zakrywający twarz to tak zwany blusher. Bardzo modna obecnie jest natomiast hiszpańska Mantilla, zwykle wykonana z koronki, wpinana grzebieniem we włosy panny młodej. Popularnością cieszą się także welony o dwóch różnych długościach, przy czym krótsza część welonu zakrywa twarz. Dłuższe welony sięgają do łokci i niżej, do talii. Welon zebrany na górze, który w kilku warstwach otula głowę, nazywa się czasem fontanną. Bardzo elegancki jest puf, którego falbany układają się wysoko na głowie. Znacznej długości jest także klasyczny welon kościelny. Jego długość sięga dołu sukni ślubnej, niekiedy nawet dalej. I król welonów, welon katedralny, którego długość przekracza trzy metry, dlatego jest zarezerwowany raczej na bardzo uroczyste ceremonie z wielką pompą, na przykład śluby gwiazd. Bezwzględnie trzeba go połączyć  z nie mniej efektowną suknią. Kształt i kolor to najważniejsze cechy welonu. Musi on przecież idealnie komponować się z krojem wymarzonej sukni i być dobrany do jej materiału. Większość dostępnych welonów jest wykonana z koronki, tiulu, szyfonu lub jedwabiu. Wybierając welon ślubny trzeba też wziąć po uwagę fryzurę panny młodej i kształt jej twarzy.
Klka powodów, dla których nie warto jest rezygnować z welonu

Welony są w modzie.

Tak! Co prawda, na jakiś czas zostały wyparte przez kapelusze, toczki, stroiki i opaski, ale znów wracają do łask w pokazach najsłynniejszych projektantów sukien ślubnych, a cała liczna reszta nakryć głowy znalazła sobie znakomite miejsce w orszaku ślubnym, na głowach druhen i większości pań uczestniczących w uroczystościach weselnych.

O tak, zwłaszcza, gdy idziesz do ołtarza i wszystkie oczy są skierowane na ciebie. Wygląd panny młodej zapiera wtedy dech w piersiach. Panny młode w welonie wyglądają wtedy wręcz majestatycznie, a jeśli dodatkowo zakryjesz nim twarz, moment, w którym pan młody zobaczy przy ołtarzu twoją szczęśliwą buzię, będzie naprawdę szalenie wzruszający i wart przeżycia…

Welon jest bardzo wdzięcznym dodatkiem ślubnym i fotografowie umieją wydobyć z niego cały jego potencjał, aby panna młoda wyglądała na zdjęciach romantycznie albo majestatycznie, tajemniczo czy wręcz przeciwnie – dziewczęco i niewinnie.

Bez dwóch zdań! Żaden inny dodatek ślubny nie potrafi zdziałać tyle z sylwetką, co welon. Dobrze dobrany welon może np. ukryć wąskie ramiona (wybierz wtedy rozłożysty welon do ramion) czy wysmuklić sylwetkę (wybierz długi, prosty welon).

Myślisz, że jak nałożysz welon, to wyklucza on inne ozdoby do włosów? Nic bardziej mylnego. Odpowiednio upięty welon idealnie współgra z ozdobnym grzebykiem czy opaską. A jak zdejmiesz welon po północy, zostaniesz wtedy z kwiatem lub opaską we włosach, które nadal będą zdobiły twoją fryzurę.

Myślisz, że do ślubu cywilnego nie wypada iść w welonie? Może i racja, że długi welon ciągnący się po podłodze i zaczepiający o wszystkie krzesła w USC nie jest odpowiedni do takiej uroczystości, ale krótki welon do ramion albo wręcz tiulowa woalka będą idealnie pasować do krótkiej sukienki czy nawet garsonki. I jednoznacznie będziesz identyfikowalna jako Panna Młoda, odróżni cię to od reszty kobiet na przyjęciu.

Co prawda na wszystkich amerykańskich filmach panny młode rzucają bukietem w stronę nie-mężatek, jednak w praktyce bukiety ślubne potrafią być tak ciężkie, że można by nim nabić niezłego guza biednym dziewczynom… A nawet jeśli tak nie jest, to po takim rzucie z pięknego bukietu pozostanie jedynie wspomnienie i rozrzucone po podłodze kwiaty… I nici z zasuszenia czy wykorzystania go w sesji plenerowej. A przecież można tego uniknąć:). Z pomocą przychodzi welon, którym bez obawy można rzucić nie robiąc nikomu i niczemu krzywdy.

A na koniec argument koronny.

Ślub to jedyny taki dzień w życiu kobiety, kiedy ona może włożyć na głowę welon.

Zródło:www.KacikInspiracjiSlubnych.pl; www.ofeminin.pl