Savoir-vivre, czyli wiedzieć jak (i) żyć!

opublikowane w Najnowsze Wpisy | 0

Savoir-vivre, czyli konwenans towarzyski to znajomość obowiązujących towarzyskich reguł – grzeczność. Pochodzi z francuskiego i obok sztuki życia oznacza umiejętność postępowania i radzenia sobie we wszystkich sytuacjach.

Zasady savoir-vivre’u stosuje się zazwyczaj w takich dziedzinach życia, jak : podawanie do stołu, wyglądu i właściwego ubioru (DRESS CODE), form towarzyskich, komunikacji (także i internetowej) oraz przede wszystkim zachowania. Savoir-vivre uwarunkowany został kulturowo, czyli znacząco różnimy się od siebie w zależności od tego, skąd pochodzimy. I to zauważa się tu i teraz. Znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym z wyznaczników kultury osobistej człowieka.

Zachowanie  a la savoir-vivre ma  w sobie coś magicznego. Nie wiadomo z jakiego powodu nagle, ktoś kto zachowuje się zgodnie z pewnymi zasadami podoba nam się bardziej niż inni. Jak nigdy dotąd potrzeba ta wysuwa się na plan pierwszy. W dobie, gdy lansuje się tak bezwzględnie i konsekwentnie złe zachowania, internetowy hejt, który dzięki anonimowości przybiera na sile;

 

Savoir-vivre: # Hej! no Hej-T!

Angielskie HATE, czyli nienawidzić, przysposobione zostało na polskie warunki.  HEJ-T to działanie w Internecie, które jest przejawem złości i agresji w pisemnej formie (ale nie tylko). W formie dotknięcia kogoś, obrażenia przede wszystkim słowem. I służyły rozbawianiu „cyrkowej” INTERNETOWEJ publiczności, która przyklaskuje… Bo cóż ma robić, kiedy obecnie stał się obowiązującym uniform, im nie właściwiej, dosadniej, tym modniej. „Bohaterowie” takiej mody wykazują się „odwagą”. Co zrobić by stało się znów modne dla przykładu słowo elegancja, które z języka łacińskiego oznacza „dobry smak, gust”. Elegancja to NIE TYLKO dobro w zachowaniu się –  filozofia piękna, które wprost kojarzy się ze szlachetnością. Elegancja to piękno, wdzięk, szlachetność, ale  i w zachowaniu  – spokój. Manifestacja, która wynika z wewnętrznej potrzeby reagowania we właściwy sposób na swoje otoczenie i innych. Warto przypomnieć sobie byłoby te zasady: PIĘKNO, DOBRO, PRAWDA, jak platońska triada – uśmiech, życzliwość, kultura! –  # Hej! no Hej-T!

 

Bez elegancji serca, elegancja nie istnieje. Yves Saint Laurent

 fot. internet

 

Zapraszamy przed ŚWIĘTAMI oraz po ŚWIĘTACH