Skała nie z tej Ziemi

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

3 października w historii świata wydarzyło się wiele ważnych spraw, jednak dziś przyjrzymy się bliżej historii kosmicznej. Tego dnia przed 52 laty na Ziemię spadł największy odkryty do tej pory meteoryt z Marsa.

Odnaleziono go w nigeryjskiej prowincji Katsina. Dzięki relacji rolnika, który upadek kosmicznego przybysza widział na własne oczy, udało się dotrzeć do 18-kilogramowej skały prawdziwie nie z tej ziemi. Nazwano ją Zagami na cześć najbliższej wioski.

Nigeryjczyk miał wiele szczęścia, że przeżył niezwykłe spotkanie. Meteoryt upadł niecałe 3 metry od niego. Rolnik był zajęty przepędzaniem krów od należącego do niego pola kukurydzy, gdy nagle powietrze przeszyła eksplozja, a on sam został przewrócony uderzeniem dźwięku.

Marsjańskie pochodzenie meteorytu odkryto dopiero po latach. Zawartość argonu, azotu i ksenonu pasowała do tego, co można było znaleźć w atmosferze Czerwonej Planety. Dziś wieści z Marsa zdominowało potwierdzenie obecności ciekłej wody i to w zdecydowanie większej ilości niż pierwotnie szacowano. Planowane są załogowe misje, na powierzchni planety mają za być może 15, 20 lat pojawić się pierwsi kolonizatorzy. Na Marsa powróci także maleńki fragment samej skały z Zagami. Umieszczono go na pokładzie sondy Mars Global Surveyor, która od 1997 roku krąży po tamtejszej orbicie. Dziś pojazd jest już nieczynny (komunikacja urwała sie z końcem 2006 roku) i któregoś dnia ulegnie zniszczeniu uderzając w powierzchnię. Naukowcy przewidują, że stanie się to około 2047 roku. Ciekawe, czy historia się powtórzy i czy Zagami ponownie o metry minie jakiegoś marsjańskiego rolnika.

foto: https://upload.wikimedia.org