Sikorki zaciskają dzióbki, dobra dieta w środę

 

Gosia dieta_dobraDD_sroda_NowyIMG_20160824_0001_NEWhttp://dobradieta.waw.pl/Catering-Dietetyczny-Warszawa#oferta:

Dobra dieta. Trzeciego dnia,nie wytrzymałem. Nie pomogły wczorajsze wywody Oli na temat negatywnego wpływu słodyczy na naszą psychikę;. Czytaj więcej: http://lapinede.pl/dobra-dieta-a-zdrowie-psychczne/
Rzuciłem się na ciastka bezowe i trzy od razu zeżarłem.Na szczęście zostało mi to dzisiaj darowane. Odnotowałem dalszy spadek wagi do 87,8 kg. Za to z dzisiejszego menu „za karę” musiałem wypić – na drugie śniadanie  – oczyszczający koktajl z natką pietruszki. Oczywiście żartuję, jest to kwestia przyzwyczajenia, kubków smakowych do nowych smaków korzenno – ziołowych. Pozostała część zestawu była smaczna – bez zarzutu. Stara maksyma mówi, że to kim aktualnie jesteśmy  zależy od tego co w dotychczasowym życiu zjedliśmy. Nikt jednak nie lubi , żeby go pouczać, również w zakresie procesów żywienia. Z umiarem możemy jeść  wszystko…

Zdaniem Oli Galewskiej Domańskiej:

Sikorki zaciskają dzióbki

Sikorki
Najnowsze badania naukowe dowodzą, że powiedzenie „przez żołądek do serca” może nie być do końca zgodne z prawdą.
Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie przyglądali się bacznie sikorkom. Analizowali ich zachowania, poczucie więzi w parach oraz poddawali morderczym próbom wytrzymałościowym. Swoje tezy chcieli sprawdzić na podstawie tego, jak te ptaszki podejdą do sytuacji, gdy zabraknie im ich ulubionego pożywienia.
Okazało się, że sikorki są tak do siebie przywiązane, że potrzeba bliskości z konkretnym partnerem jest silniejsza niż zdobywanie pożywienia. Naukowcy z premedytacją pozbawiali niektóre z nich dostępu do jedzenia. Pierwotnie zakładano, że instynkt zwycięży i głód weźmie górę nad miłością, jednak urocze ptaszki okazały się jeszcze bardziej kochane i wolały zostać blisko siebie licząc się z dietą.
Wnioski z badań opublikowano niedawno w magazynie „Current Biology”. Naukowcy są przekonani, że takie niecodzienne w świecie zwierząt zachowanie świadczy o głębokiej potrzebie wychowania rodziny i troski nad kolejnymi pokoleniami. Sikorki potrafią kierować się dobrem wyższego rzędu niż tylko zwykłą potrzebą chwili. Mają wgrane zachowanie zakładające cele w dalszym horyzoncie. Interes jednostki nie liczy się tak jak potrzeba zachowania więzi rodzinnych.
Nie trzeba zatem wymyślnie ucztować, by uczucie kwitło. Miłość trwa nawet w czasach głodu. Sikorki pokazują, że można zaciskać pasa (albo dzióbki) i wciąż dbać o najbliższego partnera.
foto: flickr.com

Nie ma połowy miasta

włóchy

Tymczasem, dzisiaj w nocy we Włoszech miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Rośnie liczba ofiar. Najnowszy bilans mówi, że nie żyją 63 osoby. Cały czas trwa akcja ratunkowa, na miejscu pracują psy, które szukają żywych ludzi. Ratownicy nasłuchują również wołania o pomoc. Ludzie pod gruzem mogą przeżyć kilka dni, dlatego w takich przypadkach ratownicy nie zwalniają tempa prac.

– Nie ma połowy miasta – powiedział telewizji RAI burmistrz Sergio Pirozzi. Akcję ratunkową utrudniają gruzy na ulicach i częściowo zawalony most. Z powodu zagrożenia ewakuowano miejscowy szpital, a także liczne szpitale i domy seniora w innych miejscowościach regionu.Marche.

Te smutne wieści, każą nam weryfikować aktualne problemy. Życie stało się niespokojne w każdym zakątku ziemi.  Łączymy się w bólu z Włochami, mając nadzieję, że naszych najbliższych nie dosięgną takie dramatyczne przeciwności losu.

Nostalgicznie
Ryszard Porthos.

esklep02