Straż graniczna II RP

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Regionalia | 0

Pozostańmy na chwilę przy ciekawych historiach związanych z Dobrzelinem. Ten kolejny wpis to tylko „zwiastun” historii związanej z żołnierzem – strażnikiem Straży Granicznej II RP.
Jest poranek…  godzina 5″00 pierwszego września 1939 roku … po stronie niemieckiej padają strzały w kierunku Polski. Franciszek G. był tego dnia na służbie… zarządził alarm i czekając na kontakt z przełożonymi zniszczył wszystko, co dla nieprzyjaciela mogłoby mieć jakąś wartość… tak dla niego i dla wszystkich Polaków, rozpoczęła się II wojna światowa. Franciszek G. jest jedynym znanym mi żołnierzem, obywatelem naszej Gminy, który był świadkiem i uczestnikiem początku sześcioletniej okupacji Polski – przez hitlerowskie Niemcy… to był piątek 1 września 1939 roku – godzina piąta rano. Strażnik Franciszek G. urodził się w Dobrzelinie.
Pełne opracowanie tematu obiecał mi pan płk Andrzej Szutowicz – były dowódca Garnizonu Drawno i Czarne – znany żychlińskiej młodzieży z wykładu historycznego, wygłoszonego podczas uroczystości 7 czerwca 2014 roku w Choszcznie – odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci kmdr por. Romana Kanafoyskiego – dowódcy Garnizonu Polowego Żychlin w 1939 roku.dobrzelin1 dobrzelin2 dobrzelin3 dobrzelin4 dobrzelin5