Św. Patryka

Dzień Św. Patryka na Lanzarote, korespondencja własna

dzien_swietego_patryka_co_to_138113

Obchodzony 17 marca Dzień Św. Patryka jest irlandzkim świętem narodowym i religijnym – festyny, tańce, uliczne pochody z dominacją koloru zielonego i koniczynki. W Irlandii jest on dniem wolnym od pracy… z wyjątkiem restauracji i pubów, gdzie Irlandczycy piją tradycyjne zielone piwo.

Dzień Św Patryka jest oficjalnym świętem nie tylko w Irlandii.

Dzień ten celebruje się z pełną pompą na wyspie karaibskiej Montserrat,

gdzie w XVII wieku emigrowała spora grupa Irlandczyków,
oraz w dwóch kanadyjskich prowincjach: Labrador i Newfoundland.
A jak bawili się w Dzień Św. Patryka korespondenci Lapinede.pl na hiszpańskiej Lanzarote – jednej z 7 głównych wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Popatrzcie…

Patryk9

Patryk4

Patryk5

 

 

 

 

 

 

 

 

Patryk2

patryk71

Patryk8

Patryk3

W Polsce, Dzień Św. Patryka obchodzony jest w większości pubów – specjalnością dnia jest oczywiście zielone piwo (czyli piwo z syropem Blue Curacao), zwane przez koneserów „Ludwikiem”. Oby w pełni docenić Dzień Św. Patryka, najlepiej przyjechać do najbardziej imprezowego mia
sta w Polsce – czyli do Krakowa.

Dzien_sw_Patryka2010

Św. Patryk urodził się w 385 r. (według innych źródeł 389). Pochodził z terenów dzisiejszej Walii, choć za miejsce urodzenia bywa również uważane Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Wywodził się z rodziny kapłańskiej, był synem diakona i wnukiem kapłana. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii gdzie pracował jako pasterz.  Wreszcie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Być może Patryk spędził najpierw kilka lat w klasztorze w Lerins. Do stanu kapłańskiego przygotowywał się prawdopodobnie w Galii, ucząc się od św. Germana z Auxerre. Działalność misyjną rozpoczął w 431, w 432 został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny.

Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części Irlandii oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 r. O życiu świętego dowiadujemy się z jego własnych „Wyznań” i „Listu do Korotyka”.

Źródło: WIADOMOŚCI

Tagi: ,

admin-ajax

 Kapelusze & Czapki tworzone z pasji!!!