Ubrania w 3D – a co z nakryciami głowy?

opublikowane w Moda z Kapelusza, Najnowsze Wpisy | 0
szkola_2
Nie tak dawno byliśmy świadkami narodzin druku 3D. Kiedy tylko ‚cudowna’ drukarka przestała być jedynie surrealistyczną wizją i powstały w niej pierwsze, proste przedmioty, w wielu branżach zaczęła się prawdziwa rewolucja. Motoryzacja, medycyna, architektura i przemysł prześcigają się w pomysłach na wykorzystanie druku 3D. Ostatnio mówi się nawet o produkcji jedzenia w ten sposób!

Świat mody także nie mógł pozostać obojętny na tak przełomowy wynalazek. Wielu projektantów jest zdania, że w miarę rozwoju druku 3D tradycyjne szycie przestanie się opłacać. Już teraz wydrukowanie od podstaw pary butów trwa kilka godzin, jednak nadal jest to dość drogi proces, a urządzenia, które są w stanie wydrukować większe przedmioty, kosztują krocie. Pamiętajmy także o tym, że póki co liczba materiałów, których można użyć do tworzenia w tej technologii, jest raczej znikoma i w ogromnej mierze opiera się na tworzywach sztucznych. Mimo to, modowi wizjonerzy są pewni, że w ciągu najbliższych lat nic nie będzie nas ograniczać – oczywiście oprócz naszej wyobraźni.

Jeśli chodzi o branżę fashion, obecnie najlepiej ma się druk 3D obuwia. Dzieje się tak dlatego, że buty składają się w dużej części z twardych materiałów, w tym tworzyw sztucznych. Projektanci mają więc nieograniczoną swobodę tworzenia kształtów i fasonów. Ich wygląd często idzie w parze z samą ideą drukarki 3D – jest to coś, czego jeszcze nie było, czyli totalny futuryzm i brak zahamowań (także – i niestety – w kwestii komfortu noszącej je osoby). Prezentujemy buty stworzone przez Zahę Hahid we współpracy z Rossem Lovegrove i Michaelem Youngiem. Trzeba przyznać, że „normalnie” nie dałoby się wyprodukować czegoś takiego, a jeśli nawet, to trzeba by było zatrudnić do tego bardzo cierpliwego artystę rzeźbiarza.

FotorCreated22

Drukiem 3D butów są też bardzo zainteresowane sportowe marki, takie jak Nike czy Adidas. Ta ostatnia marka niedawno pochwaliła się swoją kolekcją Futurecraft, w której zastosowano ultralekkie i bardzo wytrzymałe podeszwy, wydrukowane 3D.

403736

Ubrania 3D

Amerykanie z firmy Electroloom zaprezentowali światu pierwsze ubrania z miękkiej tkaniny, wydrukowanej w 3D. Są to na razie proste, bezszwowe koszulki, spódnice itp. Powstają z nanowłókien jedwabiu, które osadzają się na szablonie w kształcie ludzkiej sylwetki. To ubrania naprawdę na miarę – w przyszłości, aby wydrukować sobie jakiś ciuch, będzie można zeskanować swoją sylwetkę i na nią nakładać materiał.

0004CR6EXR335I7H-C116-F4

Nie oszukujmy się jednak – to, na co czekamy naprawdę to przede wszystkim sukienki! Do tej pory udało się stworzyć kilka projektów – opierają się jednak na dość twardych i sztucznych tworzywach i są raczej egzotyczną ciekawostką przeznaczoną na wybiegi, a nie czymś, co możemy nosić my, zwykłe śmiertelniczki. Zanim jednak doczekamy się „normalnych” sukienek 3D, rzućmy okiem na propozycje z „wielkiego świata” – oto futurystyczne sukienki od Iris van Herpen:

sukienki-prosto-z-drukarni-iris-van-herpen-fot-imaxtree-kolaz-elle-pl

Cóż, nie wyglądają na szczególnie wygodne, ale nie to akurat jest najważniejsze w haute couture. Możemy tylko mieć nadzieję, że niebawem ziści się sen o „wyczarowaniu” sobie niepowtarzalnego ubrania z własnego projektu, które będzie idealnie dopasowane do naszego ciała.

Martyna Kursa
stolica-helen