Urodziny Caravaggia

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

29 września 1571 roku urodził się Caravaggio, włoski malarz. Jego pełne imię i nazwisko brzmiało Michelangelo Merisi da Caravaggio. Tworzył od 1593 roku aż do śmierci w 1610. W swoich dziełach stosował ostry, kontrastowy światłocień w celu ukazania realizmu. Przestał też kontynuować zasady idealizowania ludzkiego ciała w obrazach, tak propagowane przez malarzy renesansowych. Jego styl charakteryzował silny realizm w sztuce religijnej. Caravaggio posiadał umiejętności techniczne i zdolności do rozumienia światła i koloru, choć puryści zarzucali mu brak formalnego przygotowania lub tworzenie obrazów bez wcześniejszego przygotowania wstępnych szkiców.

Caravaggio posiadał wszystkie cechy „prawdziwego artysty”. Poza ogromnym talentem, dzięki któremu dotąd uznawany jest za najważniejszego malarza XVII wieku, posiadał również takie cechy jak skłonność do wszczynania awantur, nadużywania alkoholu, brak równowagi umysłowej. Na koncie miał też zarzut morderstwa. Jego licznych europejskich następców i naśladowców, oczywiście w sztuce malarskiej, nazywa się „caravaggisti”.

Michelangelo Merisi nazwisko zaczerpnął od nazwy miasta, w którym się wychował – Caravaggio – region Lombardia, prowincja Bergamo.

Nasz dzisiejszy bohater był sierotą – bardzo wcześnie, 1577 roku, chłopiec stracił ojca, niedługo później zmarła jego matka. Artysta w 1606 roku zabił, prawdopodobnie nieumyślnie, w pojedynku człowieka i z tego właśnie powodu musiał uciekać do Neapolu. Jego życie składało się później z ciągłych wędrówek i ucieczek. Mimo niełatwego życia, w tym trudnym dla siebie okresie nadal otrzymywał zlecenia, dzięki czemu do dziś możemy podziwiać jego talent i sztukę.

Do najważniejszych dzieł Caravaggia zaliczyć można między innymi:

– Chory Bachus (ok. 1593-1594)

– Chłopiec z koszem owoców (ok. 1593-1595)

– Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę (ok. 1595-1600)

– Śmierć Marii (ok. 1601-1606)

– Złożenie do grobu (1602-1603)

– Ścięcie św. Jana Chrzciciela (1608)

 

 

 

Sacrifice_of_Isaac-Caravaggio_(c._1603) San_Gerolamo_(Caravaggio)_September_2015-1a The_Incredulity_of_Saint_Thomas-Caravaggio_(1601-2)

 

 

 

foto: https://upload.wikimedia.org