Wiecie, że wieloryb to nie wieloryb?

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

 

24 września 1931 roku podpisano pierwszą międzynarodową konwencję ograniczającą połowy wielorybów. Czy wiedzieliście, że wieloryby to tak naprawdę nie wieloryby?

Ta nazwa jest bowiem potoczna. W rzeczywistości powinniśmy posługiwać się określeniami: waleń, płetwal czy humbak – w zależności od ich gatunku. Wieloryby nie są rybami, ale ssakami (to wie każdy), ale być może już nie każdy zdaje sobie sprawę, że ich niedalekimi krewnymi są hipopotamy. Chociaż po wyglądzie, to w sumie nie jest takie nietypowe…

Pomimo gigantycznych rozmiarów wieloryby potrafią szybko pływać, jest wielce prawdopodobne, że zasypiają jedynie w krótkich momentach opadania na dno. Największe mają 33 metry długości i 190 ton wagi. Są odporne na szybkie zmiany ciśnienia pod wodą, możliwości ich płuc są imponujące. Podczas, gdy człowiek przeciętnie wydycha co 4 sekundy pół litra powietrza, ok. 1/5 całej pojemności płuc, wieloryb w 2 sekundy jest w stanie opróżnić płuca praktycznie całkowicie (90 proc.) z 1500 litrów.

Nie przeszkadza im nacisk tysięcy ton na metr kwadratowy ciała, jaki panuje na większych głębokościach. Podróżują po całym świecie, czyszczą wody z maleńkich organizmów i w wolnych chwilach śpiewają. Wychodzi im to tak ładnie, że niektóre z tych bardziej utalentowanych osobników nagrywają własne płyty z muzyką relaksacyjną. Ludzie lubią na wieloryby także patrzeć – jednym z najnowszych trendów w turystyce jest tzw. whalewatching, czyli dosłownie obserwowanie tych nietypowych zwierząt. Najlepsze są podobno miejsca na półkuli południowej oraz na zachodnim wybrzeżu obu Ameryk. Najbliżej Polski na takie wielorybie pokazy można wybrać się do Norwegii i na Islandię.

Na wieloryby od zawsze polowano, jednak prawdziwe spustoszenie populacji przyniosło pojawienie się statków parowych oraz wystrzeliwany z pokładowego działka harpun. We wspominanym 1931 roku zabito rekordową liczbę ponad 29 tys. samych płetwali błękitnych. Dziś wszystkich egzemplarzy tego gatunku jest na świecie mniej niż 2 tysiące. Od 1986 roku obowiązuje całkowity komercyjny zakaz połowów wielorybów, mimo to niektóre kraje wciąż odławiają je tłumacząc się prowadzeniem badań naukowych.

 

 

whale2

 

foto: https://en.wikipedia.org/