Etna nie śpi – wulkaniczne czekoladki

11222585_378155105715330_210744123197493412_n

Czy wiesz że… na Sycylii znajdują się schody zbudowane z wulkanicznej skały? Schody Świętej Maryi Górskiej w Caltagirone powstały w 1606 r. zaprojektowane przez architekta królewskiego. Połączyły katedrę z placem, na którym stoi Pałac Senatorski. Niezwykłość schodów polega na tym, że wykonano je z wulkanicznej skały, a następnie pokryto ceramiką z ręcznie malowanymi motywami dekoracyjnymi. Malunki zawierają typowe elementy używane od podboju muzułmańskiego w 828 r.: papugi, słonie, wielbłądy, rumaki, smoki, sfinksy, ryby i zające, ale na schodach odnajdziemy też wizerunki Arabów, Matki Boskiej, kupców na osiołkach, rycerzy na koniach i dostojnych dam, sceny polowania na jednorożca, statki na morzu, elementy roślinne i geometryczne. Niezwykłe miejsce, które trzeba zobaczyć. Arrivederci!

Zapraszamy na wakacje na Sycylii u Vincenzo, patrz poniższy link!

https://www.facebook.com/WakacjeSycylia

 

W podróż po Sycylii wybrały się zaprzyjaźnione z Muzeum Naparstków Panie, Zosia i Grażyna. Przywiozły nam w prezencie kilka naparstków, w tym prezentowane poniżej dwa z wulkanu Etna. Dostaliśmy też w prezencie smakowite czekoladki, które trzeszczą między zębami tak, jakby do buzi dostał się pył wulkaniczny, mają smak „czekoladowo -wulkaniczny”i są…  zwyczajnie pyszne.  Popatrzcie państwo na kilka fotografii z rejonu wulkanu Etna.

nap1 copy nap2 copy

sycilia2

czekolada1-900x500

Etna jest najwyższym europejskim czynnym wulkanem w Europie, a przy pięknej pogodzie – najlepszym punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na wyspę, widać z niej nawet poblikie wyspy Eolskie. Wyprawa na Etnę zajmie nam cały dzień – samochodem jadąc z Katanii możemy dojechać od strony Nicolosi lub Zafferana Etnea na parking (na wysokości ok. 1900 m n.p.m.), gdzie zostawiamy samochod i dalej kolejką linową Funivia udajemy się na wysokość 2500 m n.p.m, dalej zdobywamy szczyt pieszo lub autobusem. Turystyczny szlak kończy się na wysokości ok. 2900 m n.p.m., dalej możemy się udać już tylko na własną odpowiedzialność i ryzyko.

    Sycylia9 Sycylia10

Na północ od Etny znajduje się wąwóz Gole dell’Alcantara, jeden z najciekawszych fragmentów Parku Rzecznego Alcantara. Wzdłuż 50 km rzeki znajdziemy drzewa pomarańczowe, a sama rzeka ma nieregularny bieg, tworzy stawy i wodospady. W wąwozie często można spotkać biwakujących na dziko turystów.

sycilia3

Sycilia4

Sycylia5

Sycylia7               Anfiteatr z widokiem na Etnę. Taormina.

Sycylia8

 

Sycylia6

Ostatnia erupcja Etny miała miejsce całkiem niedawno, bo w 2008 roku. O tym, że wulkan nie śpi, a zaledwie drzemie przypominają wydobywające się z jego wnętrza pary i gazy. Nazywany “bijącym sercem Sycylii” przeraża i zachwyca już od czasów starożytnych, kiedy uznawano go za miejsce mitologicznej kuźni boga ognia.

A może ktoś z Państwa miał okazję zajrzeć do jego trzewi? Jeżeli tak, to napiszcie o swoich wrażeniach w komentarzach.

Cdn.