Wystawa fotografii ” Irlandia moja Druga Ojczyzna”

Małgorzata McDonnell z domu Wrzesińska. Urodziła się w 1986 r. w Słupsku. W wieku 19 lat, po maturze, wyjechała do Londynu gdzie w Wyższej Szkole Północno-wschodniego Londynu ukończyła ESOL – zaawansowany kurs języka angielskiego dla cudzoziemców. Następnie przeprowadziła się do Dublina. W roku 2012 ukończyła z wyróżnieniem Instytut Sztuki, Projektowania  i Technologii w Dun Laoghaire oraz Bachelor of Business. Wyszła za mąż w maju 2016 r. i nadal mieszka w Dublinie.  Pracuje w dziale marketingu linii lotniczych Ryanair. Jej pasją są podróże i fotografia. Stosuje własne techniki fotograficzne. Szeroko publikuje pfoto – reportaże ze świata m. innymi cykl impresji z podróży po Afryce Środkowej i Południowej, na portalu www.lapinede.pl, w dziale „Polecamy”, kategoria „Podróże małe i duże”.

Ryszard Wrzesiński Porthos – współzałożyciel i Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sztuki i Mody ARTMODE. Urodził się w 1946 r. Młodość spędził w Słupsku angażując się w działalność Grupy Artystyczno Literackiej GAL Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego.
Modysta, perkusista, fotografik – uprawia też malarstwo sztalugowe.
W latach 70 – tych 20 wieku, grał na perkusji w zespołach jazzowych w Polsce i za granicą. Fotografią interesuje się od wielu lat. Laureat licznych konkursów fotograficznych m. in. zdobył I nagrodę w konkursie, na reportaż zagraniczny, zorganizowanym przez redakcję Głosu Wybrzeża. Jego obrazy i fotografie uczestniczyły w licznych wystawach m. innymi w Galerii do Trzech Razy Sztuka… i Galerii van Golik. Od pół wieku, w tradycji rodzinnej, zajmuje projektowaniem i wytwarzaniem Damskich Nakryć Głowy pod marką Porthos.

WAŻNY JEST EFEKT, A NIE SPOSÓB, W JAKI ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY.”
Bill Brandt (1904-1983)

Wystawa fotografii

GOSIA MCDONNELL & RYSZARD WRZESIŃSKI PORTHOS czyli…IRLANDZKIE PHOTOS – widziane okiem Bogumiła Wtorkiewicza.
Galeria van Golik
Ul. Berezyńska 27
Warszawa / Saska Kępa

Wyjątkowym czarem wyróżnia się  wystawa fotograficzna Gosi McDonnell i Ryszarda Wrzesińskiego-Porthosa “Irlandia, moja druga ojczyzna. Foto-notatnik”. Miejsce wystawy to zasłużona dla kultury Warszawy – Galeria van Golik. Organizatorami – Europejskie Stowarzyszenie Sztuki i Mody „artmode”, firma Artmode Atelier Porthos  i Galeria Van Golik.

Przed wernisażem…
od lewej – Alicja Szreder i  Gosia McDonnell

gosia_1

Od lewej – Ryszard Porthos,  Gosia McDonnel, Helena Pniewska, Janusz van Golik

gosia_4 gosia_2
grafik_l

Galeria van Golik jest wyjątkowym miejscem na polskiej mapie życia artystyczno-intelektualnego. Odbywają się tutaj wernisaże wszech sztuk, koncerty kameralne. i działania ze wszystkim, co piękne. Zdawałoby się, że wystarczy podnieść z ziemi rzecz, by nadać jej wartość estetyczną. Tak jest również na wystawie irlandzkiej.

Zdjęcia Gosi McDonnell i Ryszarda Wrzesińskiego dotyczą życia współczesnej Irlandii. Prace powstały w latach 2007-2008 i późniejszych. Należy pogratulować ich umiejętności dostrzegania różnych aspektów życia Zielonej Wyspy. Z wprawą wybornych reportażystów utrwalają piękno w jego wielorakim wymiarze.

Autorzy trafnie określili wystawę jako „foto-notatnik”.

Sceny uliczne, zatrzymywane w bezruchu przez aparat fotograficzny, stają się notatką i komunikatem.

Przykładem może być zdjęcie przedstawiające wystrój ściany i okna „The Temple Bar” – karminowa ściana, wraz z przytwierdzonymi do niej licznymi bibelotami.
grafik_w

Urocze są też scenki z teatru ulicy. Sami aktorzy, oprócz ich właściwej roli, są też scenografią w artystycznym kostiumie. Pięknie zaaranżowano zdjęcie ulicznego mima, upodobnionego do rzeźby z brązu, który wita się z dziewczyną ( Gosia).  Ale sensacją jest pies z brązu siedzący obok mima, który niemal żywymi, pełnymi blasku oczyma, patrzy przyjaźnie na dziewczynę. Obok przechodzi tłum ludzi, a na tym tle – ta sielankowa scena,
Doskonały artystycznie jest cykl zdjęć wybrzeża morskiego. Zdjęcia utrzymane są w szarej tonacji, z domieszką delikatnej zieleni. Nostalgiczny nastrój, skłania do refleksji nad tajemniczą przyrodą wyspy. Ujęcia z połyskującymi srebrzyście falami rozbijającymi się o skalny brzeg, gdzie indziej fale łagodnie wkraczają na piaszczystą plażę, zaznaczając na biało swoją linię.
grafik_z
Prace są estetycznie oprawione. Czarna ramka i srebrno-białe passe-partout, otaczają morski pejzaż.

Fotografie tworzą specyficzny nastrój i klimat, Wyrażają uczucia radości lub zaciekawienia czy wreszcie prostej, a niemożliwej do opisania, przyjemności patrzenia na coś, co przemawia do naszego oka i umysłu. Dają widzom możliwość obcowania z irlandzką kulturą.

Gosia i Ryszard swoją „drugą ojczyznę” przedstawili na wystawie z wyraźnie widoczną empatią. Jak sami przyznają,  są to prace o charakterze artystycznym jak też emocjonalnym. Warto o tym pamiętać oglądając tę wystawę.

b_2

Bogumił Wtorkiewicz

Wystawa fotografii, z Facebooka wzięte:
Anna Barbara Biczyk dodała nowe zdjęcia (4) — z: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska i 3 innymi użytkownikami w: Galeria Van Golik.

Urokliwa WystawaFotografii – Irlandia Moja Druga Ojczyzna.
Wspaniałe fotografie Gosia McDonnell i Ryszard Wrzesiński Porthos. Niezapomniane wrażenia.

f4 f3 f2

f-1

Wystawa fotografii, po wernisażu:
w2w4

logohelenmoda