XVII Konkurs Chopinowski – ostatni uczestnicy II etapu

opublikowane w Klub Muzyki, Najnowsze Wpisy | 0

 

Zbliżamy się do końca II etapu przesłuchań Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Przesłuchania odbywają się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, ale gratka dla fanów muzyki Chopina – na żywo transmitowane są przez TVP Kultura! Na jutro zaplanowana jest przerwa w przesłuchaniach, a od 14 do 16 października będziemy mogli wysłuchać wykonawców, którzy dostali się do trzeciego, ostatniego etapu przesłuchań. Dziś w drugiej, popołudniowej sesji od 16:50 do 21:00 wysłuchamy 5 pianistów z Japonii, Chin, Korei Południowej oraz z Kanady.

17:00-17:35 Yike (Tony) Yang (Kanada)

Urodził się 7 grudnia 1998 r. Jest studentem Juilliard School of Music w klasie Juliana Martina, jak również kształci się pod kierunkiem Dang Thai Sona. Jest laureatem ośmiu międzynarodowych konkursów. Do jego ostatnich sukcesów należą zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Thomasa i Evon Cooperów w Oberlin oraz II miejsce i nagroda za najlepsze wykonanie mazurków w Kanadyjskim Konkursie Chopinowskim. Jest także laureatem Konkursu Bösendorfera i Yamahy na Uniwersytecie Stanowym Arizony, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Artystów w Hilton Head  oraz Konkursu im. Giny Bachauer w Salt Lake City. Koncertował z Orkiestrą Cleveland, Hilton Head, Sinfoniettą z Toronto oraz Orkiestrą Royal Academy of Music. Uczestniczył w wielu festiwalach, miał również okazję wystąpić przed Księżną Kornwalii Kamilą. Brał udział w licznych audycjach radiowych i telewizyjnych (m.in. w Global TV w programie z serii „Inspiration Generation”).

 

17:35-18:10 Cheng Zhang  (Chiny)

Urodził się 25 grudnia 1989 r., był uczniem Szkoły Sztuk w Shenzhen w klasie Dana Zhaoyi, zdobył dyplom licencjacki Teksańskiego Uniwersytetu Chrześcijańskiego pod kierunkiem Tamása Ungára, a obecnie studiuje na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie u Klausa Hellwiga. Jako pierwszy chiński pianista otrzymał Grand Prix i nagrodę publiczności w Konkursie im. Clary Haskil w Vevey (Szwajcaria). Wystąpił z recitalami we Francji, w Niemczech, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, na Kostaryce i w Chinach. Koncertował z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej, Sinfoniettą z Lozanny, Musikkollegium Winterthur, orkiestrami symfonicznymi Fort Worth oraz Qingdao (Chiny). Brał udział w festiwalach w Zagłębiu Ruhry, Verbier Festival Academy, Festival Septembre Musical de Montreux-Vevey (Szwajcaria), Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Berlinie, Teksańskim Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym  w Fort Worth oraz Costa Rica Temporada Internacional de Piano. Jego nagrania były emitowane przez niemieckie rozgłośnie Südwestrundfunk i WDR 3 oraz stację szwajcarską Espace 2.

18:10-18:45 Annie Zhou  (Kanada)

Urodziła się 22 marca 1998 r., studiuje pod kierunkiem Marietty Orlov w Szkole Muzycznej przy Royal Conservatory of Music w Toronto. Trzy lata z rzędu zwyciężała w Kanadyjskim Konkursie Muzycznym. Była laureatką wielu międzynarodowych konkursów młodzieżowych, często jako najmłodsza uczestniczka. Zajęła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie w Ettlingen (2012) i Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Moskwie (2014). Zadebiutowała z towarzyszeniem orkiestry w wieku ośmiu lat, a następnie koncertowała z zespołami z Minnesoty, Montrealu i Toronto. Jako kameralistka zagrała z Fine Arts Quartet na Montrealskim Festiwalu Muzyki Kameralnej oraz na antenie radia WNED z Buffalo. Występowała w Kanadzie (m.in. dla Kanadyjskiego Towarzystwa Chopinowskiego i na festiwalu Stratford Summer Music), w Stanach Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall), we Włoszech (na festiwalu „Assisi del Mondo”), w Szwajcarii, Niemczech, Lichtensteinie i Chinach, na antenach radiowych i telewizyjnych w Kanadzie i za granicą. Zagrała w duecie z Lang Langiem dla kanadyjskiej rozgłośni CTV. W 2013 r. otrzymała tytuł CBC Next! Artist i wzięła udział w programie „30 Hot Canadian Classical Musicians Under 30” głównego nadawcy kanadyjskiego, CBC.

19:15-19:50 Soo Jung Ann  (Korea Południowa)

Urodziła się 15 września 1987 r. w Seulu, w roku 2007 ukończyła Państwowy Koreański Uniwersytet Sztuki pod kierunkiem Choong-Mo Kanga. Następnie podjęła naukę u Johna O’Conora i Thérèse Fahy w Royal Irish Academy of Music. W 2009 r. uzyskała dyplom tej uczelni, a obecnie odbywa tam studia doktoranckie. Od września 2012 r. jest także studentką Pavla Gililova na salzburskim Uniwersytecie Mozarteum, gdzie w 2014 r. ukończyła studium podyplomowe i podjęła naukę w zakresie kameralistyki. Zdobyła najwyższe laury V Konkursu Telekom im. Beethovena w Bonn, Akademii Artura Benedetti Michelangelego w Eppan (2013) i Konkursu im. Marii Canals w Barcelonie (2012). W 2009 zdobyła trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym AXA w Dublinie, a dwa lata później uzyskała czwartą lokatę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hongkongu. Koncertowała m.in. z orkiestrami filharmonii Macedonii, Bonn, Hongkongu, Krakowskiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej. Wystąpiła też z Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, Catalan Valles z Barcelony, Orkiestrą Radia Słowackiego oraz Irlandzkiego Radia i Telewizji (RTÉ).

19:50-20:25 Miyako Arishima  (Japonia)

Urodziła się 5 marca 1992 r. w Kumamoto, w Japonii. W 2010 r. ukończyła Szkołę Muzyczną Tōhō Gakuen, w klasie Keiko Takeuchi. Obecnie uczęszcza do Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy do klasy Katarzyny Popowej-Zydroń i Agaty Nowakowskiej-Gumieli. W 2013 r. z wyróżnieniem ukończyła studia licencjackie. Jest laureatką wielu krajowych konkursów w Japonii i finalistką międzynarodowych konkursów chopinowskich w Azji. W 2011 r. była finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Rok później uhonorowano ją wyróżnieniem na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie, a w roku 2013 otrzymała Krishima Music Festival Award na 35. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Kirishimie (Japonia) oraz V nagrodę w Konkursie Chopinowskim w Darmstadcie. Występowała z licznym recitalami w Japonii, Polsce, Niemczech. Koncertowała z orkiestrami symfonicznymi Kiusiu i Kumamoto, Orkiestrą Filharmonii w Sendai, a także z Krakowską Orkiestrą Kameralną.

 

 

http://pl.chopincompetition2015.com/calendar/a2b39925-3e94-41a6-89b7-90c36d1e7ed8