Zaproszenie na wernisaż Beaty i Oli

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Wydarzenia | 0

„Zapach zapamiętany” to tytuł niezwykłego projektu artystycznego Beaty Marii Orlikowskiej, malarki i ceramiczki z Koszalina oraz Aleksandry Pieterwas, dziennikarki  z Warszawy. Obie panie zaprosiły do współpracy znane osoby ze świata literatury, sztuki i biznesu, wśród nich Krystynę Koftę i Olgę Tokarczuk, Barbarę Bursztynowicz i Małgorzatę Foremniak, Stanisławę Missalę i Małgorzatę Blikle, Marka Kamińskiego (podróżnika) i Ryszarda Ulickiego. Ich zapachowe wspomnienia, powroty do lat dzieciństwa i młodości, ludzi, sytuacji i zdarzeń zapachem wywołanych – posłużyły artystce za kanwę do stworzenia obrazów w porcelanie. W ten sposób powstało 16 unikatowych dyptyków, oprawionych w ramach – każdej spisanej opowieści towarzyszy porcelanowa impresja.

Jedyne w swoim charakterze, niekiedy bardzo intymne zwierzenia artystka przeniosła na delikatną, pastelową materię porcelany o zróżnicowanej fakturze, barwionej tlenkami, złotem i platyną, techniką pamiętającą czasy chińskich dynastii Ming i Tang. Niewielu artystów na świecie potrafi posługiwać się taką metodą.

Na czym polega wyjątkowość projektu? Warto sprawdzić. Wystawa „Zapach zapamiętany” już w dniach 14 – 28 listopada br. w Galerii Sztuki NEY Gallery & Prints, Warszawa, ul. Spokojna 5.

Wystawie, zorganizowanej z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej Beaty Marii Orlikowskiej, patronują jej Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” SA oraz Prezydent Miasta Koszalina i Perfumeria Quality Missala. Honorowym patronem medialnym jest koszaliński magazyn „MM Trendy”.