Kolejny etap już dziś – Konkurs Chopinowski

opublikowane w Codziennik, Klub Muzyki, Najnowsze Wpisy | 0

 

Przed nami kolejny dzień zmagań najzdolniejszych młodych pianistów, siedmiu uczestników z Azji i Europy. Do III etapu zakwalifikowało się 20 artystów, których występy będziemy mogli oglądać przez trzy kolejne dni od dzisiaj. Po tym etapie, 17 października, nastąpi jeden dzień przerwy – tego dnia obchodzić będziemy rocznicę śmierci Chopina. A później już tylko wielki finał! Przypominamy, że wszystkie wykonania można śledzić na żywo na kanale TVP Kultura. Warto, bo następna okazja dopiero za 5 lat.

 

 

10:00-10:55 Galina Chistiakova (Rosja)

Urodziła się 27 kwietnia 1987 r. w Moskwie, w rodzinie muzyków. Gry na fortepianie uczyły ją od trzeciego roku życia matka, Ljubov Chistiakova, a także Helena Khoven. W latach 1993−2005 studiowała w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Moskiewskim im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Heleny Khoven i Anatolya Ryabova. W 2014 r. ukończyła Konserwatorium i podyplomowy kurs u Mikhaila Voskresenskiego. Obecnie studiuje w Akademii „Incontri col Maestro” w Imoli w klasie Borisa Petrushanskiego. Jest laureatką ponad trzydziestu międzynarodowych konkursów, m.in. Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów, Skrabinowskiego Konkursu w Moskwie, konkursów im. Emila Gilelsa w Odessie, im. Marii Callas w Atenach, im. Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Chinach. Sama także zasiadała kilkakrotnie w jury młodzieżowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Koncertowała solo i z towarzyszeniem orkiestr niemal we wszystkich krajach europejskich, a także w Japonii. Niejednokrotnie występowała w audycjach radiowych i telewizyjnych.

10:55-11:50 Seong-Jin Cho (Korea Południowa)

Urodził się 28 maja 1994 r. w Seulu, studiuje w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Michela Beroffa. Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Moskwie (2008) i konkursu pianistycznego w Hamamatsu (2009, Japonia). Zdobył także III nagrodę w Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Rosji (2011) oraz im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2014). Koncertował z orkiestrami Teatru Maryjskiego (dyr. Valery Gergiev), Filharmonii Praskiej, Monachijskiej (dyr. Lorin Maazel), Seulu (dyr. Myung-Whun Chung), Filharmonii Uralu (dyr. Dmitry Liss), Berlińską Orkiestrą Radiową (dyr. Marek Janowski), Rosyjską Orkiestrą Narodową (dyr. Mikhail Pletnev), Orkiestrą Symfoniczną Bazylei (dyr. M. Pletnev), Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, Radio France. Odbył tournées po Japonii, Niemczech, Francji, Rosji, Polsce, Izraelu, Chinach i USA. Wystąpił m.in. z recitalami w Operze Tokijskiej, w Osace, Konserwatorium Moskiewskim i Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Uczestniczył w licznych europejskich festiwalach, m.in. w Petersburgu, Moskwie, Nowym Jorku, Castleton, Dusznikach-Zdroju oraz Krakowie. Jako kameralista został zaproszony do współpracy przez wybitną skrzypaczkę, Kyung Wha Chung.

12:20-13:15 Chi Ho Han (Korea Południowa)

Urodził się 19 stycznia 1992 r., studiował w Arts High School w Seulu pod kierunkiem Jiae Kim i Kyeonga Seuna Pee, następnie na Uniwersytecie Sztuk Folkwang w Essen u Arnulfa von Arnima oraz w Akademii Pianistycznej nad Jeziorem Como. Od 2012 r. kształci się w klasie Arie Vardiego na Uniwersytecie Muzycznym w Hanowerze. Zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (na którym otrzymał także nagrody specjalne, 2014), Międzynarodowym Konkursie w Seulu oraz Klavierolymp w Bad Kissingen (uhonorowany dodatkowo nagrodą publiczności, 2013). Jest również finalistą konkursów Giny Bachauer w Salt Lake City (2014), dwu konkursów Beethovenowskich w Wiedniu (2009) i Bonn (2011) oraz Schubertowskiego w Dortmundzie (2011). Występował w Wiedniu, Monachium, Zurychu, Sankt Petersburgu, Seulu, Tokio i Pekinie na wielu słynnych estradach światowych, m.in. w sali Musikverein w Wiedniu, Herkulessaal w Monachium, Tonhalle w Zurychu, Seoul Arts Center oraz w Forbidden City Concert Hall w Pekinie. Koncertował z Bawarską i Austriacką Orkiestrą Radiową, Monachijską Orkiestrą Kameralną, Sankt-Petersburską Orkiestrą Symfoniczną oraz z innymi orkiestrami symfonicznymi z Korei, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych.

13:15-14:10 Aljoša Jurinić  (Chorwacja)

Urodził się 2 czerwca 1989 r. w Zagrzebiu, w latach 2011−2014 studiował w Scuola di Musica w Fiesole w klasie Eliso Virsaladze, a obecnie przygotowuje dyplom koncertowy w Hochschule für Musik Franza Liszta w Weimarze pod kierunkiem Grigorija Gruzmana. Jest zwycięzcą XVI Konkursu im. Roberta Schumanna w Zwickau (2012) oraz konkursów organizowanych we Włoszech: III edycji Spazio Teatro 89 − Encore! Shury Cherkassky’ego w Mediolanie, Konkursu im. Luciano Lucianiego w Cosenzy oraz konkursu w Massarosie. Tym samym zdobył Grand Prix we wszystkich czterech konkursach zrzeszonych w Fundacji Alink-Argerich, do których przystąpił. Otrzymał także Nagrodę dla Najlepszego Muzyka przyznawaną przez Filharmonię w Zagrzebiu. Począwszy od debiutu w Londynie (2007), występuje z recitalami i koncertuje w wielu krajach, m.in. na festiwalach „Piano Fortissimo” w Zagrzebiu, „Split Summer” w Chorwacji, „Letnich Wieczorach Muzycznych” w Kijowie, „From Easter to Ascension” w Tibilisi, Chopinowskim w Nohant, „Serate Musicali” w Mediolanie oraz „Festival Puccini” w Torre del Lago. W lutym bieżącego roku zadebiutował z recitalem w Carnegie Hall.

17:00-17:55 Su Yeon Kim (Korea Południowa)

Urodziła się 4 czerwca 1994 r., w latach 2007−2010 kształciła się w Instytucie dla Utalentowanych Artystycznie Uczniów w klasie Choong-Mo Kanga. Następnie studiowała na Uniwersytecie Sztuk w Seulu pod kierunkiem Chong-Pila Lima, a od 2013 r. kontynuuje naukę u Pavla Gililova na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Jest zwyciężczynią Konkursu Pianistycznego „Compositores de España” w Madrycie (2014), Konkursu im. Johanna Nepomuka Hummla w Bratysławie (2014) oraz − dwukrotnie − Azjatyckiego Konkursu Chopinowskiego (2005, 2008). Zdobyła nagrody w młodzieżowych konkursach im. Piotra Czajkowskiego w Nowosybirsku (2009) i International e-Piano Junior Competition w Minnesocie (2011) oraz w Konkursie Akademii Muzycznej w Hamamatsu (2013). Zakwalifikowała się również do półfinału Konkursu im. Alessandro Casagrande w Terni we Włoszech (2014). Koncertowała na wielu estradach koreańskich, a także w Japonii, Niemczech, Austrii, na Węgrzech, we Włoszech, a ostatnio na Słowacji i w Hiszpanii. Wystąpiła na antenie radia Classic należącego do koreańskiej sieci telewizyjnej KBS.

17:55-18:50 Dinara Klinton (Ukraina)

Urodziła się 6 lipca 1989 r. na Ukrainie. Absolwentka Royal College of Music (Master of Performance) w klasie Diny Parakhiny, gdzie kontynuuje naukę dzięki nagrodzie Benjamin Britten Fellowship. Pod kierunkiem Eliso Virsaladze uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Konserwatorium Moskiewskim. Wcześniej ukończyła Centralną Szkołę Muzyczną przy Konserwatorium, w klasie Valery’ego Piasetskiego. Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. im. Ignacego Jana Paderewskiego (Bydgoszcz 2013, II nagroda), im. Feruccio Busoniego (Bolzano 2007, II nagroda), dla młodych pianistów: im. Vladimira Kraineva (Moskwa 2006, Grand Prix), im. Piotra Czajkowskiego (Moskwa 2004, II nagroda). Otrzymała dyplom za nieprzeciętne osiągnięcia podczas Konkursu w Hamamatsu (2006) i stypendium Yamaha Music Foundation of Europe (2014). Występuje na międzynarodowych festiwalach (w Rheingau, Ravello, La Roque d’Anthéron) i z recitalami solowymi (Włochy, Francja, Niemcy, Polska, Szwajcaria, Rosja, Japonia, Malezja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania). Grała z takimi orkiestrami, jak: Musica Viva, Orchestra di Roma e del Lazio czy The Moscow Virtuosi, pod dyrekcją Alexandra Rudina, Moshe Atzmona i Vladimira Spivakova. Pierwszą płytę (Music of Chopin and Liszt) nagrała w wieku 16 lat dla Delos Records.

Zakwalifikowana do udziału w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na podstawie § III/2 Regulaminu Konkursu: jako zdobywczyni II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2013).

19:20-20:15 Aimi Kobayashi (Japonia)

Urodziła się 23 września 1995 r. w Ube. Od ósmego roku życia była uczennicą Yuki Ninomiya, a obecnie studiuje w Curtis Institute of Music w Filadelfii. W Japonii zadebiutowała z orkiestrą w Kyushu w wieku 7 lat, a na scenie międzynarodowej z recitalem 2 lata później. Po kilku latach nagrała dla EMI upamiętniającą ten recital płytę i wystąpiła w Suntory Hall jako najmłodsza artystka w historii tej estrady. Koncertowała m.in. z Orkiestrą XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena, zespołem kameralnym Moscow Virtuosi pod batutą Vladimira Spivakova. Od wczesnych lat zdobywa laury na konkursach pianistycznych. Jest m.in. trzykrotną finalistką japońskiej edycji Konkursu PTNA (Stowarzyszenia Nauczycieli Gry Fortepianowej). Do ostatnich jej sukcesów w tej dziedzinie należy Nagroda w Konkursie dla Młodych Pianistów im. Giny Bachauer w Salt Lake City. Wystąpiła w Carnegie Hall, Salle Cortot w Paryżu, Opera City w Tokio i Filharmonii Krakowskiej, a jej koncerty były niejednokrotnie transmitowane przez japońskich i światowych nadawców. Wystąpiła też na żywo na antenie japońskiej stacji NHK. Jej dorobek płytowy obejmuje już kilkanaście pozycji z muzyką Chopina, Bacha, Beethovena i Schumanna.

http://pl.chopincompetition2015.com/