Muzyka i święta – na świąteczną nutę -Last Christmas George Michael

Muzyka i święta – coraz bliżej Wigilia, któż wyobraża sobie ten czas bez muzyki!

Święta Bożego Narodzenia jeszcze się nie zaczęły, ale nastrój (przed)świąteczny na pewno. Zaczęło się i LAST CHRISTMAS! Można lubić lub nie, ale utwór wybrzmiewa jak mantra i zapowiada świąteczną atmosferę… Te „Ostatnie Święta” rozpoczynają się już za 40 godzin! Rodzinnie przy stole z białym puchem i kolędą, lub w gronie przyjaciół w ciepłych krajach, czy gdzieś daleko „sam na sam z sobą”, ale niech to będą NIEZWYKŁE święta pełne miłości, nowych znajomości, przygód oraz tradycji, czyli…  (https://www.youtube.com/watch?v=E8gmARGvPlI)…

Słucham jednego z największych przebojów lat 80tych, i wspominam jednego z największych artystów, jakim był GM

Hej, kolęda, kolęda…

 

Kolęda pierwotnie była radosną, ale raczej pieśnią noworoczną, niż bożonarodzeniową – wywodziła się z tradycji ludowej. Kolęda w języku łacińskim w swojej genezie związana była z „kalendarzem rzymskim”. Termin kolęda wywodzi się od  calendae, czyli pierwszy dzień miesiąca. Pierwszego dnia miesiąca od 153 roku przed Chrystusem, konsulowie rzymscy obejmowali swój urząd – był to powód do świętowania. Następnie za Juliusza Cezara 1 stycznia został uznany za początek roku administracyjnego. Dla Rzymian była to także okazja do ucztowania, obdarowywania i śpiewania pieśni. I tak przejęło chrześcijaństwo (nieco modyfikując), iż okres Bożego Narodzenia, to początek nowego czasu a kolęda była noworoczną pieśnią pochwalną. Kolęda, jako pieśń religijna związana z narodzinami Chrystusa wykształciła się później (pierwszą notkę na ten temat zawiera Ewangelia św. Łukasza).

Muzyka i święta…

Kolędy rozbrzmiewają w Święta Bożego Narodzenia  aż po Święto Trzech Króli. Najstarsza polska kolęda to Zdrow bądź, krolu anjelski z 1424 roku. Najsłynniejsza kolęda to znana „Cicha noc”, którą przetłumaczono na ponad 300 języków. Obok kolęd powstają utwory o tematyce potocznie związanej ze świętami Bożego Narodzenia, jak angielskie Jingle Bells.

 

Muzyka czy to ludowa, czy w sensie czysto praktycznym – kiedyś przez naśladownictwo czy świeckim, muzyka w sensie religijnym, wciąż nam towarzyszy. Dziś coraz częściej rozbrzmiewa poprzez środki masowego przekazu, w sensie rozrywkowym… Last Christmas!


                                                                                                                                                                           Zapraszamy!

foto: internet /youtube