Jacek Kleyff (ur. 1 sierpnia 1947 w Warszawie) – polski bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz.
Maciej Stanisław Pietrzyk (ur. 1 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski artysta malarz, poeta i aktor, jeden z bardów Solidarności.
Boz Burrell, właśc. Raymond Burrell (ur. 1 sierpnia 1946 w Lincoln, Lincolnshire w Anglii, zm. 21 września 2006 w Puerto Banús, Marbella, Hiszpania) – angielski basista i wokalista.
Jacek Kleyff (przejdź do: Maciej Stanisław Pietrzyk – Boz Burrell)
Syn architekta i wykładowcy akademickiego Zygmunta Kleyffa. Żonaty, ma dwóch synów. Jeden z nich Tomasz pseud. „CNE” jest raperem i prezenterem telewizyjnym.
W 1979 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera architekta na Politechnice Warszawskiej. Był jednym z twórców (razem z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim) słynnego kabaretu Salon Niezależnych. W latach 1981-85 mieszkał na wsi pod Lublinem, gdzie powstał zalążek Orkiestry Na Zdrowie (ONZ). Większość tekstów i kompozycji tego zespołu jest jego autorstwa. W 1995 roku Orkiestra Na Zdrowie zdobyła „Złoty Bączek”, główną nagrodę publiczności, na festiwalu Przystanek Woodstock w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim. Najbardziej znane piosenki w wykonaniu Jacka Kleyffa to: Telewizja(1972), Huśtawki (1973) oraz Nie męcz mnie (1974), wykonywane później przez Kubę Sienkiewicza i Elektryczne Gitary. Na wydanej w roku 2002 płycie Pan Yapa i magiczna załoga aktor Krzysztof Janczak zadedykował Jackowi Kleyffowi utwór Żółte eliksiry.
W 2006 roku podczas wyborów samorządowych bezskutecznie starał się o mandat radnego m.st. Warszawy z list Komitetu Wyborczego Wyborców Gamonie i Krasnoludki.
Okazjonalnie prowadzi audycje w Programie III Polskiego Radia. Nauczyciel w Zespole Szkół Bednarska.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003).
Filmografia
Obsada aktorska:
- 1975 – Obrazki z życia (serial), odc. 3 (Dziewczyna i „Akwarius”) jako kierownik zespołu beatowego
- 1976 – Zdjęcia próbne jako przewodnik na tarasie Pałacu Kultury i Nauki
- 1976 – Zaklęty dwór (serial), odc. 2 (Marzyciel i awanturnik) jako żołnierz w szpitalu wojskowym
- 1977 – Rekord świata
- 1978 – Zielona ziemia
- 1981 – Wielka majówka jako komendant straży pożarnej
- 1981 – Przyjaciele (serial), odc.4 (Nauka)
- 1997 – Jam Osjan
Muzyka:
- 1976 – Powrót – piosenka Ballada (wykonanie)
- 1989 – Bal na dworcu w Koluszkach – piosenka: Telewizja (słowa, muzyka i wykonanie)
- 2001 – Miś Kolabo (teatr TV)
- piosenka Jeśli mi się kiedyś zdarzy… (słowa i muzyka)
- piosenka: Czy…? (słowa i muzyka)
Maciej Stanisław Pietrzyk (przejdź do: Jacek Kleyff – Boz Burrell)
W 1968 ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Występował w filmach i sztukach Teatru Telewizji. W 1970 był współzałożycielem zespołu Old Stars, który powstał spontanicznie po występie w programie telewizyjnym Telewizyjny Ekran Młodych, gdzie debiutowali z przebojem pt. Co jest. W 1980, w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej, skomponował muzykę do Piosenki dla córki, która była nieoficjalnym hymnem powstającej „Solidarności”. W 1981 wykonał ją wbrew sprzeciwom cenzury na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewał ją także w filmie Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza.
W sierpniu 2006 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 20 maja 2009 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Boz Burrell (przejdź do: Jacek Kleyff – Maciej Stanisław Pietrzyk)
Burrell znany był z występów w grupach muzycznych King Crimson oraz Bad Company. Współpracował z Tamem White’em. Zmarł na atak serca.