Sierpień – festiwale

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Premiery teatralne | 0

Szekspir

Podobnie, jak w lipcu, teatry i inne ośrodki kultury organizują w sierpniu festiwale teatralne.

Zacznijmy przegląd od Festiwalu Szekspirowskiego, który rozpoczął się 31 lipca  w Gdańsku. To jedyny tego typu w Polsce i – jak twierdzą organizatorzy – jeden z największych na świecie. A organizatorami są : Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Ten festiwal ma charakter międzynarodowy i podczas 19. edycji będzie można zobaczyć spektakle z Polski, Danii, Węgier, Rumunii i Anglii, wśród nich dzieła takie jak Luk Perceval – Makbet Bałtyckiego Domu w Sankt Petersburgu, László Bocdárdi –Hamlet Tamási Aron ze Sfántu – Gheorghe, Robert Sturua – Juliusz Cezar Rustaveli Theatre z Gruzji czy brytyjską muzyczną awangardę The Tiger Lillies z Teatru Republique w Kopenhadze ( ? Brytyjska formacja z Kopenhagi ? Cóż…). Z Szekspirowskim programem wystąpi portugalska wokalistka jazzowa Maria Joao.

Jeśli chodzi o polską reprezentację, to zostały wybrane trzy spektakle za pomocą Konkursu na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską Sezonu. Są to : Król Lear w reż. Jana Klaty Z Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna ? w reż. Pawła Miśkiewicza z Teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz Burza wyreżyserowana przez Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Te trzy spektakle będą walczyć przy okazji o nagrodę Złotego Yorika.

Od 10 do 16 sierpnia w Suwałkach odbędą się 10. Suwalskie Teatr – Akcje. Oto, co piszą organizatorzy o swoim festiwalu : „Motywem przewodnim 10. Suwalskich Teatr-Akcji Festiwalu PoRuszeń, jest wieloznacznie rozumiany RUCH. Intuicyjnym i pierwszym skojarzeniem z ruchem jest oczywiście poruszające się ludzkie ciało. Poszukujemy zatem wśród różnych form ruchu, motoryki alternatywnej, teatru tańca, improwizacji tanecznej, dużych form plenerowych, ale również spektakli kameralnych czy monodramów. Wszystkie propozycje, które w dosłowny sposób angażują ciało aktora/performera do działania, w których stematyzowana jest problematyka ludzkiego ciała, bądź w których ciało aktora jest narzędziem do przekazania konkretnych treści.” Dodają też, że – zgodnie z tytułem festiwalu –  pragną poruszyć widza również emocjonalnie.

Poza tym: w Krynicy Zdrój po raz już 49. odbędzie się Festiwal im. Jana Kiepury ( 8 – 15  sierpnia), 22 sierpnia rozpocznie się Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” ( 10.edycja, zakończenie 30.08), w Poznaniu równolegle ( 22-29.08) będzie miała miejsce Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca ( 12.edycja) i Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego (22.edycja), a w Krakowie 26 sierpnia rozpocznie się 16.Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.