Lipiec – festiwale

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Premiery teatralne | 0

brave

W lipcu i sierpniu czyli w okresie wakacyjnym teatry w większości zamykają swoje podwoje. Urlop. A te, które są czynne – nie wystawiają premier.

Za to podczas wakacji mamy wysyp festiwali – również teatralnych.W lipcu zaplanowane są aż trzy festiwale teatrów ulicznych – oby im pogoda dopisała !

W dniach 35 lipca w Jeleniej Górze odbędzie się 33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Oprócz polskich wezmą w nim udział teatry z Czech, Francji, Holandii, Niemiec i Meksyku. Co ciekawe, organizatorzy festiwalu rok temu czyli w 32. edycji rozszerzyli program o  Bieg Ludzi Teatru oraz Konkurs na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej.

A w Krakowie  9 lipca rozpocznie się ( zakończy 12.07)  organizowany przez Teatr KTO  28.ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Tematycznie festiwal zajmie się „ fenomenem klauna”. „Podczas 4-dniowego święta teatralnego, na najpiękniejszych scenach plenerowych Krakowa (Rynek Główny, Mały Rynek, Plac Szczepański), stutysięczna widownia podziwiać będzie przedstawienia uliczne, wielkie widowiska plenerowe, występy solowe, przedstawienia baletowe i popisy klaunów – w sumie ponad 80 realizacji teatralnych.

Swój kunszt zaprezentują mistrzowie klaunady, m.in. Leo Bassi, Jango Edwards, Aziz Gual, Paul Morocco, Claire Ducreux, Loco Brusca, Company 1Watt, Klaun Pinezka…

Planowane są spotkania widzów z legendarnymi twórcami tego gatunku  Pierre Ètaix, Sława Połunin, Jango Edwards i Leo Bassi opowiedzą o swojej pracy, przybliżą tajniki stosowanych technik i podzielą się refleksjami na temat klaunady współczesnej.”

Dokładnie w tym samym terminie co ULICA zaplanowany jest 19. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku. Oto, w jaki sposób organizator (Plama – Gdański Archipelag Kultury) zachęca do uczestnictwa w festiwalu: „Jeśli pragniesz zanurzyć się w świecie sennych marzeń i zobaczyć, jak ożywają postacie z obrazów Boscha… Jeśli chcesz spotkać się oko w oko z samym Jezusem i spróbować zachować kamienną twarz… Jeśli nie widziałeś inwazji różowych kosmitów… To znaczy, że nie może Cie zabraknąć na”… Fecie ! Na tym festiwalu wystąpi 18 teatrów z 8 krajów, które wystawią w sumie 38 spektakli.

Ale nie tylko festiwale teatrów ulicznych odbędą się w lipcu. Będzie Letni Ogród Teatralny w Katowicach (17.edycja, 4 – 30.07.2015), Chorzowski Teatr Ogrodowy ( 9.edycja, 24 – 30.07.),Festiwal Teatrów Niewielkich w Lublinie (9.edycja, 4 – 6.07.), Teatralna Triada w Dębnie (19.edycja, 9 – 13. 07.), Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich w Warszawie (5.edycja, 10 – 12.07.) i wiele innych, m.in. Festiwal Szekspirowski, który rozpoczyna się 30 lipca i napiszę o nim w sierpniu.

W tej powodzi festiwali zwraca uwagę Brave Festiwal (11.edycja, 10 – 17.07) we Wrocławiu, bo choć nie jest teatralny we ogólnie przyjętym znaczeniu tego określenia, to jednak należy przyjąć, że prezentuje powrót do korzeni czy archetypu teatru. Ma też podtytuł : Przeciw wypędzeniom z kultury.

„Brave Festival 2015 będzie podróżą do Afryki w świat ważnych opowieści. Głównym tematem festiwalu są tradycje griotów. Kim oni są? Opowiadaczami, mędrcami i historykami i muzykami Odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach Afryki Zachodniej.

– Grioci stanowią znakomity przykład dla wielu kultur zagrożonych marginalizacją. Kultywują tradycje sięgające dziesiątków pokoleń wstecz. Są żywą pamięcią wspólnoty. Podtrzymują jej tożsamość, a jednocześnie swobodnie poruszają się w szerokim nurcie muzyki światowej. Fascynujące jest to, że są nowatorscy, a jednocześnie kunsztownie zachowawczy – mówi Grzegorz Bral, dyrektor i pomysłodawca Brave Festival. W szerszym planie tegoroczny Brave Festival ma przywrócić świat opowieści, przypomnieć jak ważne są dla kształtowania sensu, znaczeń i wartości, a także ocalić od zapomnienia i marginalizacji różne tradycje opowiadania.” A wezmą w nim udział wykonawcy z Mali, okolic Konga, przedstawiciele kultury mauretańskiej i inni.