Latający Cyrk Monty Pythona

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Światopogląd | 0

stolica-helen

5 października 1969 roku w telewizji BBC pokazano pierwszy odcinek doskonałego i cały czas rozbawiającego tłumy swym absurdalnym humorem serialu Latający Cyrk Monty Pythona.

Serial tworzyła grupa komediowa Monty Python w składzie: John Cleese, Graham Chapman, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin. Producentem i reżyserem serii był Ian MacNaughton i John Howard Davies.

Serial emitowany był w brytyjskiej telewizji w latach 1969-1974. W sumie było to 45 odcinków i dwa dodatkowe specjalnie zrealizowane dla niemieckiej telewizji. Każdy odcinek składał się z absurdalnych, oryginalnych skeczy przeplatanych animacjami Terry’ego Gilliama.

Cyrk Monty Pythona

Członkowie grupy byli bardzo wykształconymi osobami, co świadczy o tym, że ich humor z pewnością do prostackich nie należał. Jones oraz Palin ukończyli Oxford, Idle, Cleese i Chapman studiowali w Cambridge, a Terry Gilliam uczył się w Occidental College w Los Angeles.

Twórcy często nawiązywali do dzieł literackich jak również do wątków biograficznych oraz myśli największych filozofów. Większość ról męskich oraz damskich (!) grali sami twórcy, bardzo rzadko zapraszając do serialu innych aktorów.

Jedną z ciekawostek jest fakt, że utwór muzyczny wykorzystany w czołówce, „The Library Bell” Johna Philipa Sousy wykorzystano, ponieważ znajdował się w domenie publicznej. Nie wymagał żadnych dodatkowych opłat.

Mimo iż tylko nieliczna część skeczy stała się popularna, to w trakcie emisji odcinków serialu tworzyły one specyficzne ciągi znaczeniowe, tak że widz odnajdywał sens lub nie, jeżeli oglądał także wcześniejsze odcinki, w których pojawiały się analogiczne skecze, będące kontekstem dla późniejszych.

Charakterystyczne w serialu było także naigrawanie się z telewizji BBC (najczęściej, że jest w trudnej sytuacji finansowej), która emitowała serial, jak również autoironia i podkreślanie braku szacunku dla widza. Typowymi skeczami w tym wypadku są oglądane przez odgrywane postacie „odcinki autostrady”, czy spiker informujący widzów o tym, że ich pingwiny na telewizorach za chwilę wybuchną.

Charakterystyczna stopa z czołówki LCMP pochodzi z obrazu Agnola Bronzina

Komicy grupy Monty Pythona byli dobrymi obserwatorami różnych warstw społecznych i dobrze potrafili odgrywać różnorodne role społeczne, niejednokrotnie je przejaskrawiając. W późniejszych odcinkach Pythoni zaczynają eksperymentować z formą, jaką jest serial, np. poprzez puszczanie napisów końcowych w środku odcinka i nawiązując dyskurs z widzem.

szkola_2

 

foto: flickr.com