24 lipca urodzili się: Paulina Kinaszewska…

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Paulina Kinaszewska (ur. 24 lipca 1976 w Gdańsku) – polska aktorka.

Marta Martelińska (ur. 24 lipca 1949, zm. 18 marca 2008) – polska piosenkarka i aktorka związana z Kabaretem Stodoła, menedżerka PSJ.

Janusz Sikorski (ur. 24 lipca 1950 r. w Międzyrzeczu, zm. 27 lutego 1995 r. w Warszawie) – polski pieśniarz, wykonawca szant, autor tłumaczeń i tekstów wielu pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej, żeglarz.


1

 

 

Paulina Kinaszewska     (przejdź do: Marta Martelińska  Janusz Sikorski)

kinaszewska2 kinaszewska3

W 1999 ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. W 2000 otrzymała nagrodę im. Andrzeja Nardellego za rolę Anusi wSzkole żon Moliera w reżyserii Jana Englerta.

Jej mężem jest Bartłomiej Woźniak, kompozytor i reżyser dźwięku.

 

Wybrana filmografia

 • 1997: Kroniki domowe – Melania
 • 1999: Egzekutor – Majka
 • 1999: Miodowe lata – Karolina Mańkowska
 • 2001: Więzy krwi – Zosia
 • 2002: Król przedmieścia – Billa
 • 2003: Plebania – Ula
 • 2003–2004: Złotopolscy – Haneczka
 • 2005: Klinika samotnych serc – Beata
 • 2011: Pogodni – Izabela Żak

2

 

 

Marta Martelińska     (przejdź do: Paulina Kinaszewska  Janusz Sikorski)

martelinska

Była młodszą córką nauczycielki Liceum Ekonomicznego w Wołominie (obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica).

Karierę wokalistki rozpoczęła od zdobycia I nagrody na IV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie piosenki Nie bądź taki szybki Bill. Współpracowała z zespołami Chochoły (1966) i Trubadurzy (1967) nagrywając między innymi przebój Słoneczniki który uplasował się na 3 miejscu Listy Przebojów Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku nawiązał współpracę z zespołem Ryszarda Poznakowskiego, występując również w prowadzonej przez niego Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Od 1968 r. współpracowała z nowo powstałą formacją Bizony z którą wystąpiła na Festiwalu Zespołów Młodzieżowych o Złotą Kotwicę Sopockiego Lata, oraz na VIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki SOPOT 68, a także III Musicoramie w Warszawie. Koncertowała również w Skandynawii.

Przez kilka lat była związana z kabaretem Stodoła. Brała udział w kilku ważnych przedstawieniach, m.in. O jak mi dobrze w pomarańczowym jest.

Po zakończeniu kariery wokalistki zaangażowała się w działalność organizatorską, jako pilotka występujących na polskich festiwalach gwiazd jazzu (m.in. Beryl Bryden, Sheili Jordan i szwedzkiego saksofonisty Bernta Rosengrena).

Była też menedżerką w klubie Stodoła i zastępcą kierownika Jazz Clubu Akwarium w Warszawie.

Pochowana 27 marca 2008 r. na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.


3

 

 

Janusz Sikorski     (przejdź do: Paulina Kinaszewska  Marta Martelińska)

sikorski

Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Koszalinie w klasie oboju. Debiutował w 1971 jako wokalista czeskiej grupy Blue System. W 1981 r., wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Ryszardem Muzajem założył popularną polską grupę szantową Stare Dzwony, której był wieloletnim członkiem. Z zespołem tym wielokrotnie występował na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju (Shanties w Krakowie, Szanty w Giżycku, Wiatrak i FAMA w Świnoujściu, Wrocław, Mikołajki), a także za granicą w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie. W latach 1979-1992 był dziennikarzem Rozgłośni Harcerskiej, Programu IV Polskiego Radia oraz warszawskiego biura Radia Wolna Europa. W Rozgłośni Harcerskiej wraz z Markiem Szurawskim prowadził cykl audycji pod wspólnym tytułem Kliper siedmiu mórz, popularyzujących muzykę szantową.

 

Ważniejsza dyskografia:

 • LP Stare Dzwony: Więcej żagli OZŻ Radom 1983
 • LP J. Sikorski: Kołysanie Kliper 1987, CD MTJ 2001
 • LP J. Sikorski: Morski doktor Kliper 1990, CD Kliper 1990
 • CD Stare Dzwony: Szanty MTJ 1996