Rodzice w piżamach

opublikowane w Moda z Kapelusza, Najnowsze Wpisy | 0

Pewna pani dyrektor szkoły straciła cierpliwość – z równowagi wyprowadziły ją piżamy! Myślicie zapewne, że na zajęciach zjawiały się dzieci, które, tak jak niektórzy stroju na w-f, zapomniały zmienić bluzki do spania na świeżą, „dzienną”. Nie. Nie chodzi również o to, że zamiast mundurku, dzieci do szkoły przychodzą w starych, powyciąganych dresach. Pani dyrektor Skerne Park Academy w Darlington (Wielka Brytania) zdenerwowała się na rodziców, którzy odprowadzają i odbierają dzieci właśnie w piżamach. Trudno w to uwierzyć, wyobrazić sobie można ewentualnie osobę lunatykującą, choć i w tym przypadku trudno byłoby o odprowadzenie dziecka prosto pod szkołę.

Dyrektorka szkoły, po wielu przypadkach pojawienia się „piżamowców” pod placówką, a nawet na zebraniach czy występach pociech postanowiła napisać list.

„Dostrzegam pogłębiającą się tendencję do odprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły przez rodziców ubranych w piżamy, a mających na nogach jedynie kapcie. Czy mogłabym prosić o przyprowadzanie dzieci w odpowiednim, dziennym stroju dostosowanym do warunków pogodowych?” Dyrektor Chisholm dodaje, że powinniśmy dbać nie tylko o bezpieczeństwo pociech, ale jesteśmy odpowiedzialni również za ich podejście do życia i szacunek do miejsca – dzieci obserwują dorosłych i uczą się od nich, czy tego chcemy, czy nie.

Undated handout photo courtesy of Phil Naylor of a letter written to parents by Kate Chisholm, headteacher at Skerne Park Academy, Darlington, requesting they take time to get dressed in the morning and stop dropping their children off in their pyjamas. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Tuesday January 26, 2016. See PA story EDUCATION Pyjamas. Photo credit should read: Phil Naylor /PA Wire NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.

Jest jednak pewien dzień i miejsce, gdy piżama w szkole nie dziwi nikogo. Co roku 16 kwietnia w Stanach Zjednoczonych przypada Narodowy Dzień Piżamy – nauczyciele, dzieci i z pewnością także ich rodzice mają prawo pojawić się w szkole w swoim ciepłym nocnym przebraniu. Oczywiście wskazane jest, by na stopach pojawiły się kapcie.

To co szokuje na Zachodzie, jest od dawna codziennością w krajach Azji Południowowschodniej. Ulice Wietnamu od wczesnego rana do późnego wieczora przemierzają ludzie, głównie starsze panie, ubrani w piżamy. Chiński rząd przed letnimi igrzyskami w 2008 roku apelował do swoich obywateli o uszanowanie zagranicznych zwyczajów i ubieranie się w cokolwiek innego ze względu na wzmożony ruch turystyczny. Różne miejsca, różne zwyczaje, ale do mnie postawa pani dyrektor zupełnie przemawia, ponieważ zdaję sobie sprawę, że w krajach zachodnich takie zachowanie wynika po prostu z niedbalstwa i lenistwa.

 

 

 

 

foto: NNP/PA, growingseeds.org