Nałogi XXI wieku

opublikowane w Cyberświat, Najnowsze Wpisy, Światopogląd | 0

 „Nałogi” – słowo to ma bardzo negatywny wydźwięk i zwykle budzi bardzo dramatyczne skojarzenia. Uzależnienie od narkotyków, alkoholu czy tytoniu to jednak tylko część towarzyszących nam nałogów – być może ich skutki są bardzo wyraźnie widoczne i pokazują jak wyniszczające bywają przyzwyczajenia, ale musimy być świadomi, że prawdopodobnie każdy z nas jest uzależniony. XXI wiek przyniósł nam ogromne możliwości rozwoju, korzystania z wielu dobrodziejstw współczesnego świata oraz… zwiększył prawdopodobieństwo wpadnięcia w wiele zgubnych nałogów.

Na sam początek warto przypomnieć sobie definicję nałogu. Ogólnie określa się tym słowem nabyty przymus zażywania określonej substancji lub wykonywania określonej czynności. Nałogiem może być praktycznie wszystko – zgubne jest w nim to, że uzależnienie jest wyniszczające dla psychiki, organizmu albo jednego i drugiego na raz. Nie chodzi tutaj bowiem o chęć wykonywania pewnej czynności – nie ma nic złego w tym, że ktoś lubi korzystać z sieci lub wypić lampkę wina. Problem zaczyna się w momencie gdy życie zaczyna być podporządkowane konkretnemu narkotykowi i pobyt przed monitorem lub alkohol stają się priorytetami. Jakie uzależnienia przyniósł nam XXI wiek?

Nałogi

Niebezpiecznym nawykiem może być zakupoholizm. To dość nowa forma nałogu, która objawia się nieustanną potrzebą kupowania. Najczęstszą przyczyną takiego zaburzenia jest potrzeba wypełnienia wewnętrznej pustki nabywanymi przedmiotami. Niejeden żartowniś powiedziałby, że każda kobieta jest genetycznie obciążona tym nałogiem, ale to tylko pozory – przyjemność z udanych zakupów towarzyszy wszystkim i nie ma nic złego w chęci sprawienia sobie nowego drobiazgu lub przydatnego sprzętu. Problem zaczyna się tam, gdy priorytetem zaczyna być sam fakt kupowania – zakupoholicy bardzo często znoszą do domu dziesiątki przypadkowych towarów i nieprzydatnych przedmiotów.

Nałogiem może być też cyberprzestrzeń. Całodniowe przesiadywanie przed ekranem komputera, problemy z rozróżnianiem rzeczywistości od wirtualnej rozgrywki, uczucie zdenerwowania gdy telefon komórkowy jest poza zasięgiem ręki – to wszystko mogą być oznaki, że człowiek nie jest już normalnie funkcjonującą jednostką. Uzależnienie od cyberprzestrzeni potrafi być równie wyniszczające co alkohol – unikanie snu i wyłączenie społeczne to tylko część problemów związanych z takim nałogiem.

Nałogowe może być też obżarstwo i jego przeciwieństwo – unikanie jedzenia. Nałogi związane z nadmiernym objadaniem się sa aktualnie jednym z najbardziej popularnych sposobów na radzenie sobie z poczuciem wyobcowania, stanami depresyjno-lękowymi, brakiem towarzystwa lub rozwijającego hobby. Nałogowe odchudzanie wynika zwykle z nie akceptacji społecznej lub braku poczucia swojej wartości. Niezależnie od przyczyn, są to bardzo niebezpieczne uzależnienia, które mają bardzo negatywny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną człowieka.

Uzależnić można się od agresji, cukru, sportu, pracy, związków – lista jest niezwykle długa. Nie jest jednak problemem określić rodzaj swojego nałogu. Prawdziwa sztuka tkwi w znalezieniu przyczyn uzależnienia, która zwykle leży dużo głębiej.

Sebastian Banasiak

Porthos Helen Moda Boutique – nałogi – tutaj można wpaść w zakupoholizm