Miasto – Babski wypad na….

szkola_2


41 lat temu Islandia zadrżała. Szacuje się, że 24 października 1975 roku dzień wolny od pracy wzięło 90% kobiet które poszły na miasto.

Na pierwszy rzut oka sprawa wygląda jak żart znudzonych pracownic. Jak się jednak za chwile okaże, sprawa była o wiele bardziej poważna. W tamtym okresie kobiety zarabiały średnio 40% mniej od mężczyzn pracujących na takim samym stanowisku. Organizacja feministyczna Czerwone Pończochy zastanawiała się w jaki sposób zwrócić uwagę kraju na ten problem. Zdecydowano się strajk, ale żeby nie dezorganizować porządku dnia w sposób nielegalny, wymyślono, że najlepiej, jeśli kobiety poproszą tego dnia o wolne. W końcu tego nie można odmówić pracownikowi.

Na ulice wyszła większość kobiet pracujących zawodowo, ale również tych pracujących w domu.

Dyskutowały, śpiewały, słuchały przemówień, a wszystko po to, by w końcu zaczęto szanować i doceniać pracę płci ”słabszej”.

Miasto

Dzień nazwany został „Długim piątkiem” – prawdopodobnie nazwę zaproponowali sami panowie – jednodniowy „wypad na miasto” żon i matek skutecznie zdezorganizował im dzień. Część z panów musiała zabrać ze sobą dzieci do pracy, ze sklepów znikały kiełbaski – najprostsza potrawa do samodzielnego przyrządzenia przez wcześniej przychodzących do domu na gotowe mężów. Wiele instytucji i placówek edukacyjnych trzeba było zamknąć, ponieważ nie miał w nich kto pracować – zapewne na posterunku zostałby sam szef. Strajk przyniósł efekty. W 1980 roku po raz pierwszy w historii Islandii, ale również Europy, prezydentem została kobieta – Vigdís Finnbogadóttir, która piastowała urząd nieustannie przez 16 lat. Islandia obecnie jest nastawiona na ochronę praw kobiet, w firmach zatrudniających co najmniej 50 osób zarząd ma stanowić minimum 40% pań. W 1986 roku wprowadzono ustawę, wedle której w przypadku ubiegania się o pracę przy równorzędnych kwalifikacjach kobieta ma pierwszeństwo przed mężczyzną.

stolica-helen

 

A co będzie się działo w Warszawie w poniedziałęk 24 października br.  –  dowiecie się wkrótce!!!
Oj będzie się działo…i to w Galerii van Golik w Warszawie ul. Berezyńska 27…!!!

foto: https://www.pexels.com

 

 

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.