Codziennik 13 czerwca urodzili się… Kasia Kowalska, Michał Bajor, Anita Lipnicka

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

foto: Anita Lipnicka


13 czerwca urodzili się:

1809 – Heinrich Hoffmann, niemiecki pisarz (zm. 1894)
1860 – Jan Bystroń, polski językoznawca (zm. 1902)
1884:Leon Chwistek, polski pisarz, filozof, malarz, matematyk, logik, teoretyk sztuki (zm. 1944)
1904:Kiejstut Bacewicz, polski pianista, kompozytor (zm. 1993)
1917:Halina Gryglaszewska, polska aktorka, reżyserka teatralna (zm. 2010)
1930:Andrzej Mularczyk, polski pisarz, scenarzysta filmowy
1931:Tadeusz Chudy, polski poeta, Mieczysław Gajda, polski aktor
1936 – Helena Růžičková, czeska aktorka (zm. 2004)
1957:Michał Bajor, polski piosenkarz, aktor, Andrzej Morozowski, polski dziennikarz
1973:Kasia Kowalska, polska piosenkarka
1975:Anita Lipnicka, polska piosenkarka

 


anita

Anita Lipnicka (ur. 13 czerwca 1975 w Piotrkowie Trybunalskim) – polska piosenkarka, autorka tekstów oraz modelka, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
Łącznie wszystkie jej płyty (solowe oraz te nagrane z Johnem Porterem i Varius Manx) sprzedały się w ponad 2-milionowym nakładzie. Stawia to Anitę Lipnicką w czołówce najpopularniejszych artystów w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Początkowo związana była z grupą Varius Manx, z którą nagrała dwie płyty: Emu (1994) i Elf (1995). Oba albumy okazały się wielkim sukcesem komercyjnym. W 1996 roku opuściła grupę i rozpoczęła karierę solową pod okiem nowego managera Wiktora Kubiaka. Jej debiutancki album Wszystko się może zdarzyć zdobył status kilkukrotnej platynowej płyty. Został też nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Pop (łącznie Anita dostała wtedy 5 nominacji). Promujące go piosenki „I wszystko się może zdarzyć” oraz „Piękna i rycerz” stały się wielkimi przebojami.
Druga płyta Lipnickiej pt. To co naprawdę, została wydana w 1998 roku. Choć nie okazała się takim sukcesem komercyjnym jak debiut, to udało się jej zdobyć status złotej, a pierwszy pochodzący z niej singel, „Historia jednej miłości”, został przebojem. Jesienią 2000 roku ukazał się kolejny album, Moje oczy są zielone. Pierwszym singlem zostało nagranie „Jestem powietrzem”, z teledyskiem nakręconym w Londynie.
W 2002 roku nawiązała współpracę muzyczną z Johnem Porterem. Ich pierwszy wspólny album, Nieprzyzwoite piosenki, został nagrany w Londynie i ukazał się na rynku w 2003 roku. Spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony krytyków jak i publiczności. Przez wiele tygodni płyta utrzymywała się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się krążków i pokryła się platyną. Zdobyła też Fryderyka w kategorii Album Roku Pop, a singel „Bones of Love” został przebojem. Jesienią 2005 roku wydany został drugi album duetu, Inside Story, który powtórzył sukces poprzedniej płyty.
W roku 2006 ukazał się minialbum Other Stories i box All the Stories, zawierający poprzednie albumy studyjne duetu i DVD z teledyskami. 22 lutego 2008 roku Anita Lipnicka i John Porter wydali ostatnią wspólną płytę, zatytułowaną Goodbye. Nad tym albumem Lipnicka i Porter pracowali w Polsce, razem z muzykami towarzyszącymi im na koncertach. Płytę promowały single „Old Time Radio” oraz „Lonesome Traveller”, uzyskała ona status złotej płyty.
13 listopada 2009 odbyła się premiera pierwszego od 9 lat solowego albumu Lipnickiej – Hard Land of Wonder, promowanego singlem „Car Door”. Płyta była nagrywana w Londynie i utrzymana jest w akustycznej stylistyce. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty, a w lutym 2010 roku nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka, którą Lipnicka wygrała.
Zaśpiewała trzy piosenki na wydanej w 2012 płycie zespołu Voice Band W siódmym niebie, założonego przez Arkadiusza Lipnickiego, brata artystki roku.
W 2012 roku wokalistka wzięła udział w projekcie „Morowe panny” realizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Lipnicka, wspólnie z Johnem Porterem, napisała piosenkę „Jeśli nie wrócę”, która znalazła się na płycie pod tym samym tytułem.
2 października 2013 ukazała się polskojęzyczna płyta artystki Vena Amoris. Pierwszym singlem promującym album była piosenka „Hen, hen”. Drugi singlem został utwór tytułowy „Vena amoris”. Po premierze płyty Lipnicka wyruszyła w trasę koncertową z udziałem brytyjskich muzyków, którzy brali udział w nagraniach płyty. Z Lipnicką występowali: Charles Casey (gitary), Ali Friend (kontrabas, gitara basowa), Melvin Duffy (instrumenty strunowe), Peter Josef (klawisze, gitara, trąbka, wokal), Greg Freeman (perkusja). W styczniu 2014 odbyła się premiera trzeciego singla, na który wybrano piosenkę „Trzecia zima”.

Obserwuj Anna Młochowska:

Ostatnie wpisy