Diagnoza polityczna Janusza Golika-Sejm Radioaktywny

Print

Sejm Radioaktywny

Co sądzisz o aktualnej sytuacji w Sejmie? – zapytałem Janusza
– Zobacz jak, wcześniej wyczułem  zaistniałą sytuację. Wszystko idzie zgodnie  z tym co mówi  PIS – MO ŚWIĘTE – odpowiedział. wyjmując ze sterty prac jedną ze swoich wcześniejszych grafik:
– Ale czy uważasz, że można i trzeba było zatrzymywać posłów w nocy w Sejmie i nie pozwolić im wyjechać do domu? dopytywałem dalej. Czy nie jest to elementem terroru?
– Według mnie to była spontaniczna reakcja ludzi, rozpalone do białości emocje – na działania PIS – u.
A,policja  robiła to co do niej należało, Janusz zamyślił się. I tak mają szczęście, że  nie znalazł się jakiś wariat,
który, od słów do czynów, próbował by zaatakować fizycznie „Prezesa” – dodał.

diagnoza-golika

Z Dublina do Berlina. Przed świętami zaskajpowała do mnie Gosia z Dublina.
– Tato, mam plan „skoczyć” z Seanem, sami we dwoje, na Sylwestra do Berlina. Nowy Rok powitalibyśmy przy Bramie Brandenburskiej, gdzie odbywa się jedna z największych w Europie imprez sylwestrowych na świeżym powietrzu – liczne koncerty, występy znanych artystów i Dj-ów… Wybrałam trzy hotele w centrum. Co Ty o tym sądzisz? Zostaibyśny dwa dni  na zwiedzanie, w Berkinie  nigdy nie byliśmy…
Słuchaj – cedziłem słowa a przez głowę, jak błyskawice, przelatywały mi obrazy  Nowej Fridrochstrasse roziskrzonej brylantami świateł, dostojna Akeja Unter den Linden i Brama Brandenburska.
– Słuchaj Skarbo,powróciłem do rozmowym, uważam, że powinniście wybrać hotel w którym bedą jeszcze miejca na Balu Sylwestrowym.
Pomysł jest świetny. Chociaż odradzam, żebyście sami  wędrowali w Noc Sylwestrową po Berlinie.
Hotel unter den Linden ma świetne położenie, blisko Bramy Brandenburskiej i Fridrichstrasse.
A co na to mówi Sean? – zapytałem.
Oh, Sean mówi, że jak bardzo chcę to oczywiście pojedziemy. Chociaż uważa, że Berlin jest stosunkowo mało bezpiecznym miejscem ze względu na dużą liczbę uchodźców. w tym islamistów.
Ok. spotkamy się na skajpie później, zakończyliśmy rozmowę.

Włączyłem telewizor. Z ekranu popłynęły informacje:Tragedia na jarmarku świątecznym w Berlinie. Ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Zginęło 12 osób, co najmniej 48 zostało rannych.  Do ataku w Berlinie przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Terrorysta, 24 letni Tunezyjczyk  Anis Amri został zastrzelony. przez włoskich policjantów.
Ministerstwo spraw wewnętrznych Tunezji poinformowało, że rozbito powiązaną z Amrim siatkę terrorystyczną. Są to osoby w wieku od 18 do 27 lat, w tym siostrzeniec zamachowca

Futurologia Janusza Golika. Siedzieliśmy z Januszem w Cafe Republika Italiana, róg ulic Francuskiej  i. Berezyńskiej na Saskiej Kępie, nieopodal Galerii.van Golik.
– Powiedz mi Janusz – zwróciłem się ponownie do przyjaciela, w jakim kierunku w tych skomplikowanych dzisiaj czasach będzie ewaluowała sztuka?
Janusz podniósł nieco wyżej głowę znad stolika.
– To jest dobre pytanie. Zobacz, że tradycyjne galerie sztuki upadają. Nawet “Narodowa Zachęta” zeszła ostatnio na psy. W sztukach plastycznych, w zasadzie   wszystko się powtarza. A ile razy można powielać te same przyzwyczajenia, zmieniając dla pozoru powierzchowne zachowania i manifestować pozorne zmiany? – mój rozmówca posmutniał, skulił się w sobie i dodał:  pytam retorycznie.
– Dominują galerie internetowe. Ale one, nie oddają  wrażenia jakie mamy z bezpośredniego obcowanie ze sztuką – kontynuował Janusz.
– Internet obok swojego dobrodziejstwa cywilizacyjnego sprowadził na nas zagrożenia. Jego funkcja informacyjna jest oczywista. Miliony afrykanerów i narodów bliskowschodnich mogą porównać warunki swojego życia z warunkami życia
bogatych krajów Europy. Stąd dzisiejsze „wielkie wędrówki ludów”.
„Europa taka jaką znamy odchodzi do historii i to odchodzi na naszych oczach”
Ale patrzę też na młodzież przy komputerach strzelającą z różnorodnej , broni do wszystkiego co się rusza. To globalne samonakręcające się instrumentarium
Jaki jest tego efekt? 18-letni gówniarz, w Galerii Handlowej w Monachium  – z zimną krwią mierzy do kolejnych 9 osób i strzela do nich pociągając za cyngiel bez zmrużenia oka a do tego trafia i zabija ich.
On przez całe lata ciągnął  za spust  joysticka  jak za cyngiel i stracił wrodzoną człowiekowi wrażliwość.
– Takie gry powinny być zakazane. Van Golik był rozgoryczony.
– Janusz, odpowiedziałem. Przecież kiedy ja lubię kino z gatunku “zabili go i uciekł” to nie zabronisz mi tego oglądać. Demokracja  gwarantuje mi swobodę, również w tym zakresie..
– A ja lubię oglądać komedie, ripostował, żartuląc,  Janusz.

–  Kiedy ktoś wymyślał demokrację – mówił dalej, nie przewidział, że nadejdzie Era Internetu.

A sztuka według mnie  ewoluowała będzie w kierunku filmu, techniki, laserów i  starała się będzie wykorzystywać nowe technologie. Oczywiście współczesność niesie ze sobą niecierpliwość a jednocześnie lenistwo intelektualne
i emocjonalne jest zjawiskiem światowym,
W sztuce, ale nie tylko, liczy się dzisiaj efekciarstwo. Zobacz ,  terroryści też wykorzystują okoliczności żeby się pokazać, żeby zaistnieć. Bez lat pracy, bez specjalnego wysiłku. Płacą za to najwyższą cenę, własne życie, ale świat o nich mówi.

– Ciekawe czy w najbliższym czasie możemy się spodziewać u nas ataku terrorystycznego ?    zmieniłem temat rozmowy.
– Nie, nic nie będzie – odpowiedział van Golik.
– Skąd wiesz? , zdziwiłem się jego zdecydowaną odpowiedzią………
– Intuicja mi to mówi. Zobacz, do niedawna, głównym przeciwnikiem Arabów był Izrael. Konflikt ten uważany za część starcia cywilizacyjnego pomiędzy Zachodem a Arabami i światem islamu, dzisiaj jakoś stracił na ważności.
– Izrael to państwo zmilitaryzowane – szukałem przyczyn sytuacji z którą, skądinąd, zgadzałem się.
– Mają wywiad osobowy  chyba najskuteczniejszy w świecie. Więc, terroryści szukają łatwiejszych dróg do realizacji swoich celów – kontynuowałem.
– Prawda. Van Golik ze spokojem cedził słowa. Wszystko to sprawa pieniędzy.
– Chyba tak, przytaknąłem Januszowi retorycznie na zakończenie rozmowy. \rw\

diagnoza_1 (10)

DIAGNOZA STANU WYJĄTKOWEGO Janusza Golika jest inicjatywą artysty w ramach Galerii van Golik. Będzie się ukazywać dwa razy w tygodniu. Wszelkie prawa autorskie posiada autor i Galeria van Golik

Sejm Radioaktywny. COPYRIGHT©2016 BY JANUSZ GOLIK. ALL RIGHTS RESERVED
UTWÓR W CAŁOŚCI ANI WE FRAGMENTACH NIE MOŻE BYĆ POWIELANY ANI ROZPOWSZECHNIANY ZA POMOCĄ URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH, MECHANICZNYCH, KOPIUJĄCYCH, NAGRYWAJĄCYCH I INNYCH BEZ PISEMNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA PRAW AUTORSKICH

golik-zycena

Sejm Radioaktywny Sejm; Sejm Radioaktywny Sejm