Najwyższy budynek świata


21 września 2004 roku rozpoczęła się budowa najwyższego obecnie budynku świata. Burdż Chalifa, czyli wieża znajdująca się w Dubaju, mierzy 829 metrów.

11 lat temu rozpoczęto konstrukcję. Niecałe pięć lat i półtora miliarda dolarów później budynek był gotowy. Oficjalne otwarcie nastąpiło 4 stycznia 2010 roku. Wieża góruje nad okolicą, ale architektoniczna konkurencja nie śpi i wciąż projektuje się budowle sięgające wyżej i wyżej.

Po dekadach dominacji amerykańskich drapaczy chmur, fantazja i zdolności projektantów biły rekordy w miastach dalekiej Azji. Dziś pierwsza trójka najwyższych budynków składa się ze wspominanej wieży w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz kompleksu Abraj Al Bait w Mekce (Arabia Saudyjska). Rozdziela je dopiero co ukończony najwyższy budynek Chin – Shanghai Tower. W pierwszej dziesiątce znajduje się tylko jeden wieżowiec z USA, jest to nowojorski One World Trade Center stojący na miejscu wież WTC zniszczonych w 2001 roku.

W kolejce czeka konstrukcja, która z pewnością zmieni obraz nowoczesnej architektury. Wieża Kingdom Tower ma przekroczyć kilometr wysokości. Planowanych jest dokładnie 1007 metrów, najwyższej położony punkt widokowy na świecie skierowany wprost na Morze Czerwone oraz odrębna dzielnica miasta skupiona wokół rekordzisty. Zakończenie budowy planowane jest na 2018 rok, obecnie w saudyjskim mieście Dżudda konstrukcja pomału odrywa się od poziomu gruntu. Warto wspomnieć, że pierwotne plany zakłady budynek o wysokości 1,6 kilometra.

 

 

 

foto: flickr.com widok z budynku

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.