Różowa Plaża – Porthos Kolory 2016

opublikowane w Moda z Kapelusza, Najnowsze Wpisy | 0

Czerwcowy poranek. Usiadłem do napisania informacji  o plażach z różowym piaskiem. To już piąta część opowieści o kolorach PORTHOS-a 2016. Przeglądając strony internetu trafiłem na informację o „Różowa Plaża na Krecie”. Dziwne, kilka lat temu byliśmy z Gosią ( najmłodszą córką) na Krecie , zjeździliśmy ją wzdłuż i wszerz z zestawem przewodników w ręku i nie trafiliśmy na tą plażę. Gosia na weekend poleciała z koleżanką na Kretę do miejscowości  Chania. Wysłałem jej SMS:

Cześc Skarbo! Gorące  uściski.
Na Krecie jest plaża z różowym piaskiem
Może dowiesz się gdzie to jest i ewntualnie uda się Wam tam dotrzeć ? 
Zrobiłabyś kilka zdjęć ,,,? Pozdro. RP. 

Po chwili zreflektowałem się i wpisałem w google map: „wyznacz trasę Chania – różowa plaża”.
Pokazała się kręta droga w poprzek wyspy na południe do Elafonissi. Szybko wysłałem Gosi dodatkową informację:

Skarbo! To jest 72 km odChanii – 1,5 godz, jazdy samochodem.
A więc nie kręć sobie głowy, bo to jest za daleko. Pozdro. R.W.

Kiedy wieczorem otworzyłem pocztę e-mail ze zdumieniem przeczytałem wiadomość z Iphona.

„Oczywiście że byłyśmy już na Elafonisi. Takim samym kabrioletem jakim kiedyś jeździliśmy razem po wyspie. Wynajęliśmy ten samochód w firmie „Pan Car” w Chanii.
Gosia & campanyDziś pojechałyśmy Jepem – też z „Pan Car”a na półwysep Balos, miejsce cudowne !!!! Mam dużo zdjęć ! Buziaki!”

 

No cóż na końcu  tego wpisu poszerzymy naszą krótką wyprawę o półwysep Balos* a na razie wracamy do …..

 

Różowa Plaża na Bahamach

Czego oczekujemy od miejsca, na którym chcemy rozłożyć swój kocyk? Przede wszystkim trzech rzeczy: kilku metrów kwadratowych piaszczystego terenu, morza lub innej wody i otoczenia pęknych kobiet w ich szalonych Kapeluszach z dużymi, miękkimi rondami.
Spojrzyjmy więc na dziewczyny w kapeluszach PORTHOS-a  na różowej plaży:


roz1

roz2

Jak Wam się podobają poniższe pastelowe kolory?

Pantone Kolory

Najbardziej znaną plażą o różowym zabarwieniu jest Pink Sands Beach na wschodnim wybrzeżu wyspy Harbour na Bahamach. Na intensywny odcień piasku składają się okruchy pancerzyków otwornic
i szkieletów koralowców. Różowy piasek pochodzi ze specjalnego rodzaju otwornic, które żyją w małych różowych muszlach. Gdy otwornice umierają, muszle zostają zgniecione i w sposób naturalny wymieszane z innymi kamieniami i muszlami. Na plaży znajdziemy fragmenty skorupek morskich organizmów.

Tendencje Kolor 2


Na Bahamach znajduje się wiele plaż o różowym odcieniu (Lighthouse Beach, Surfer’s Beach, Winding Bay Beach i French Leave Beach). Podobny kolor piasku ujrzymy również na Bermudach (w Tobacco Bay, Horseshoe Bay oraz Warwick Long Bay).

Różowa Nowa

Plaże z różowym piaskiem znaleźć można w wielu miejscach na świecie: Pantai Merah (Komodo, Indonezja), Pink Beach (Great Santa Cruz Island, Filipiny), Les Sables Roses (Rangiroa, Polinezja Francuska), , wyspa Budelli (Sardynia), wyspa Bonaire (Małe Antyle, Holandia, Elafonisi (Kreta).

  Elafonisi – Kretakreta_plaze_elafonissi

Różowa Plaża. Wyspa Elafonisi, która leży tuż przy południowo-zachodnim brzegu Krety jest obiektem o unikatowych walorach przyrodniczych. Jakiś czas temu została wpisana na listę Natura 2000 jako jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie. Znajduje się tutaj uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie plaża z charakterystycznym różowym piaskiem. Według jednej z legend (dość brutalnych) w Wielką Sobotę 24 kwietnia 1824 roku oddziały tureckie pod wodzą Ibrahima brutalnie wymordowały szukających tu schronienia 600 kobiet i dzieci – plaża spłynęła krwią i od tego czasu niegdyś zwykły piasek ma kolor różowy…

Plaża Elafonisi/Elafonissi
Choć na Krecie można znaleźć wiele niezwykłych plaż, to ta mieszcząca się na Elafonissi jest z pewnością warta szczególnej uwagi. Turystów przyciąga tutaj nie tylko krystalicznie czysta, mieniąca się wszystkimi odcieniami błękitu i granatu woda, ale przede wszystkim różowy piasek. W rzeczywistości są to miliony fragmentów pokruszonych muszelek.
Można tu spotkać kilka endemicznych gatunków zwierząt oraz roślin. Dla przykładu, nigdzie indziej nie ujrzymy takich samych żółwi morskich jak te, które można spotkać na Elafonisi. O tym, jak niezwykłe jest to miejsce może świadczyć fakt, że plaża Elafonissi została wpisana na listę Natura 2000, na której figurują najcenniejsze pod względem przyrodniczym obszary Europy.
Również okolice plaży są ciekawe. Niedaleko znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny oraz klasztor. Według legendy, jeden ze stopni prowadzących do świątyni jest wykonany ze szczerego złota. Ujrzeć go jednak mogą tylko ludzie bezgrzeszni – dla innych wygląda jak pozostałych 89 stopni.
Informacje praktyczne
Plaża Elafonisi jest bardzo popularna, dlatego też, jeżeli ktoś nie lubi odpoczywać w tłumie, powinien wybrać się na nią wczesnym rankiem, lub po południu. Wtedy nie powinno być większych problemów ze znalezieniem spokojnego, ustronnego miejsca, z którego można podziwiać piękno okolicy.
Wyspa Elafonissi jest połączona płytką laguną z Kretą, dzięki czemu można się do niej dostać na piechotę.
Infrastruktura plaży jest dobrze rozwinięta, dlatego też bez problemu można na niej wypożyczyć parasole przeciwsłoneczne, leżaki, czy też skorzystać z toalety i kupić napój/przekąskę.


                                                                                     BALOS
F4

*Balos…cóż można powiedzieć o tym szlagierze wycieczek po Krecie? Na tę plażę po prostu trzeba popłynąć. Jest ona jest w rzeczywistości tak niesamowita jak pokazują zdjęcia, a krystaliczna woda w zatoce ma naprawdę taki kolor. Jeżeli po zobaczeniu Elafonisi stwierdziłeś, że to najpiękniejsza plaża na wyspie, to Balos bardzo szybko zweryfikuję tę ocenę. Na próżno jednak szukać informacji o tym miejscu w przewodnikach, w Pascalu nazwy tej plaży nie ma nawet w indeksie, a Baedeker „rozpisał się” o niej na niepełnych 7 linijkach.

Gosia1

Z ukłonem do Naszych Czytelników
i spojrzeniem spod Różowych Okularów

Richard Porthos

Czy byłaś już w naszym sklepie internetowym esklep.porthos.pl?

Esklep

Może zajrzyjcie do nowego sklepu w Warszawie przy ul. Grochowskiej 265 

Reklama

Zobacz też:
Czarna Plaża Islandii
Czerwona Plaża, Hawaje
Zielona Plaża, Hawaje
Fioletowa Plaża

Z cyklu:

 PORTHOS Kolory 2016                      

1-3 8-3 10-4 11-1 9-3 6-2
czarny brązowy zielony fioletowy różowy popielaty