Święto flagi

 

Dziś australijskie święto flagi państwowej. Kraj, będący przy okazji samodzielnym kontynentem, nie posiadał przez dekady własnych barw. Te, które funkcjonują obecnie, wyłoniono w konkursie rozpisanym w 1901 roku przez miesięcznik „Review of the Reviews for Australasia”.

Rok wcześniej flagi szukano za pośrednictwem czytelników stołecznego dziennika „Melbourne Herald”. Okazało się jednak, że wytyczne za bardzo odnoszą się do barw brytyjskich i że odrębność Australii może nie zostać dostatecznie zaznaczona. Kolejny plebiscyt przyciągnął ponad 32 tys. zgłoszeń. Ostatecznie główna nagroda 200 funtów (równowartość ok. 25 tys. obecnych dolarów amerykańskich) została podzielona pomiędzy pięcioro uczestników zgłaszających bardzo podobne propozycje.

Flaga została przesłana do akceptacji brytyjskiemu królowi,  Edwardowi VII. Nieznacznie zmieniono wygląd i proporcje znajdujących się na niej gwiazd i tak oto Australia zyskała barwy znane obecnie. Na granatowym tle w lewym górnym rogu znajduje się tzw. Union Jack, symbol Wielkiej Brytanii. Pod nim siedmioramienna gwiazda (konkurs z 1901 roku wygrała wersja z jednym ramieniem mniej) odnosząca się do liczby stanów oraz terytoriów federalnych. Wreszcie po prawej stronie stylizowana konstelacja pięciu gwiazd na wzór gwiazdozbioru Krzyż Południa.

Po latach Australijczycy, a także sąsiadujący z nimi Nowozelandczycy, chcieliby zmienić flagi na wersje lepiej wyrażające ich narodowy charakter. Pojawiają się kolejne propozycje odzwierciedlające aborygeńskie tradycje oraz wielokulturowość tych krajów. W Australii nieoficjalne konkursy na nowy wzór państwowych barw najczęściej wygrywa projekt zawierający wspominane gwiazdy, ale pozbawiony odniesienia do Wielkiej Brytanii. Nowa Zelandia z kolei skłania się ku czarnej fladze zawierającej jedynie srebrny liść paproci, wywodzący się z tradycji maoryskiej.

 

 

flaga

foto: en.wikipedia.org

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.