„Wiosną latem, czy też zimą odwiedzajcie Sulęczyno!”

„Wiosną latem, czy też zimą odwiedzajcie Sulęczyno!”

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Regionalia | 0

Dziś pod lupę weźmiemy Gminę Sulęczyno- leżącą w południowo-zachodniej części powiatu kartuskiego nad rzeką Słupią. Na obszarze 131 km2 zamieszkuje ponad 5 tys.mieszkańców. Teren jest bardzo urozmaicony. Dodatkowego uroku dodają jeziora. Jest ich ponad 30: największe Mausz oraz Gowidlińskie i Węgorzyno. Wody zajmują prawie 10% powierzchni gminy.


IMG_7801

IMG_7767

Historia tych ziem sięga przełomu VI i V wieku p.n.e, o czym świadczą gęsto rozsiane stanowiska archeologiczne. W okolicach Mściszewic można napotkać liczne kurhany z tego okresu. W czasach I-III w n.e w okolicach wsi Węsiory nad Jeziorem Długim przybyli Goci, pozostawiając po sobie coraz częściej odwiedzane kurhany i kręgi kamienne. Kolejnym etapem w dziejach ziemi sulęczyńskiej jest IX w n.e. W tym czasie we wsi Podjazy istniał gród średniowieczny, po którym do czasów obecnych pozostały wały.

Wesiory3

Cmentarzysko w Węsiorach – miejsce pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. Na cmentarzysku znajdują się kręgi kamienne i kurhany. Obrządek pogrzebowy tego ludu spowodował właśnie taki wygląd cmentarzysk. Wykonane przez archeologów zdjęcia jeszcze w 1947 roku w Węsiorach pokazują również otwarte groby. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia w swoich gablotach bardzo dużo zabytków znalezionych w cmentarzysku w Węsiorach. Podobna biżuteria i przedmioty codziennego użytku są udostępniane w muzeum w Toledo (Hiszpania) – tam właśnie dotarli Goci i Gepidzi szukając swojego miejsca do życia.

Najciekawszymi obiektami są niewątpliwie kręgi. Powszechnie uznana w środowisku naukowym i obowiązująca obecnie teoria na temat funkcji kręgów kamiennych wysunięta została przez badacza kultury wielbarskiej, Ryszarda Wołągiewicza. Odrzucił on stanowczo wcześniejsze hipotezy identyfikujące kręgi jako specyficzne formy pochówku (nagrobka). Na podstawie legend i podań skandynawskich oraz w oparciu o przeprowadzone badania uznał te konstrukcje za miejsca wieców i sądów plemiennych. Sporadyczne pochówki znajdujące się w obrębie kamiennych kręgów miały się tam znaleźć już po zaprzestaniu użytkowania ich jako miejsc spotkań.

Węsiory_krąg2_fragment2_06.07.10_p

Podwójny kurhan z brukiem.

W Sulęczynie warto również odwiedzić neogotycki kościół z 1874 roku oraz zabudowania po dawnych właścicielach, w którym aktualnie działa ośrodek „Leśny dwór”. Organizowany jest tutaj od 1995 roku w ostatni weekend lipca festiwal „Jazz w lesie” mający już ustaloną renomę. Koncertują tu największe sławy nie tylko polskiego jazzu.Skoro mowa o muzyce, warto wspomnieć, że w letnim repertuarze imprez są także Sulęczyńskie Spotkania Akordeonowe połączone z wystawą tych instrumentów.

suleczyno-156966

Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie.

800px-Sulęczyno_church_-_inside

at-800-600-lesny-dwor-Suleczyno

„Leśny dwór”

Suleczynskie-Spotkania-Akordeonowe

Festiwal „Jazz w lesie”.

W Sulęczynie jest wiele innych atrakcji, które pozwalają aktywnie spędzić czas. Należą do nich między innymi: ścieżki pieszo-rowerowe nad jeziorem Węgorzyno oraz rzeką Słupi, kajakowy szlak ze stanicą wodną, przejażdżki konne, a zimą kuligi oraz stok narciarski. Niewątpliwą atrakcją jest również ścieżka przyrodniczo- dydaktyczna „Brzegiem jeziora Węgorzyno” . Dwukilometrowa trasa z kilkunastoma przystankami daje znakomitą okazję, by odpocząć na ustawionych tu ławkach, podziwiając przepiękne krajobrazy sulęczyńskiej ziemi. Pomiędzy jeziorami Głębokim i Węgorzynem znajdują się mechowiska Sulęczyński z unikalną w Europie roślinnością.

Największe jeziora Gowidlińskie i Mausz świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwo, windsurfing, rowery wodne i kajaki – to świetna propozycja na lato. Oba jeziora mają liczne malownicze półwyspy i zatoczki, a  siedliska rzadkich ptaków stanowią wdzięczne obiekty fotograficznych łowów. Oprócz żeglarzy, kajakarzy i nurków (Mausz ma do 45m głębokości) wyśmienity relaks znajdą tutaj również wędkarze. Również bardzo popularne w okolicy są kajaki, m.in dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako kardynał Wojtyła przepłynął Słupię w Sulęczynie. Dzisiaj spływy kajakowe ułatwiają liczne wypożyczalnie sprzętu oraz odpowiednio przygotowane pola biwakowe i namiotowe. Jedno z nich jest wygodnie położone w centrum Sulęczyna, tuż nad rzeką Słupią. Lokalizacja i wyposażenie czynią z niego doskonałe miejsce na nocleg.

DSC_4012

IMG_7732

IMG_7739

Rekolekcje na wyspie…

Od kilku lat Kaszuby przyciągają nie tylko pięknem krajobrazu, ale także…”rekolekcjami na wyspie”. Wspólnota Betlejem z Sulęczyna już od lat organizuje  wakacje ze słowem bożym, które w tym roku przyciągnęły rekordową liczbę 200 osób.  Rekolekcje odbywają się w ośrodku wypoczynkowym Mausz, który znajduje się na wyspie pośród pięknych jezior.

III-Rekolekcje-na-Wyspie-2015-3.000

IMG_7773

 

Źródło: http://www.lesnydwor.pl/

http://www.jazzwlesie.pl/

http://www.suleczyno.pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sul%C4%99czyno