15. urodziny Mostu Świętokrzyskiego

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Dziś mija 15. rocznica otwarcia jednego z najładniejszych mostów w Warszawie – Mostu Świętokrzyskiego.

Do użytku oddany został dokładnie 6. października 2000 roku.

Ciekawostka: w 2005 r. pojawiły się plany poprowadzenia przez most linii tramwajowej, łączącej skrzyżowanie ul. Targowej i Kijowskiej na Pradze Północ z rondem ONZ w centrum. Wiązałoby to się ze zlikwidowaniem niektórych pasów drogowych, np. z usunięciem dwóch pasów jezdni i pozostawieniem tylko po jednym w każdą stronę (nie naruszając ani ścieżek rowerowych, ani chodników). Jednak ze względu na zaawansowane prace budowlane drugiej linii metra, poprowadzone tą samą drogą, dziś te plany wydają się mało prawdopodobne.

Był to pierwszy podwieszany most w Warszawie. Ten rodzaj konstrukcji jest prawie zawsze najbardziej opłacalny w przypadku mostów, których najdłuższe przęsło ma od 150 do 915 m. W przypadku dłuższych przęseł tańsze są mosty wiszące, które mogą posiadać niższe pylony.

Przykładami mostów wantowych na świecie są:

– ANZAC Bridge

– Most Sutong

– Most nad Adą

– Most Milenijny w Kazaniu

– Pont de Normandie

– Pont d’Oxford

– Queen Elizabeth II Bridge

– Most Rio-Antirio

– Most Surgucki

Oczywiście również w innych miastach Polski można spotkać mosty podwieszane. Takie cudo ma na przykład Gdańsk, Bydgoszcz, Płock i Wrocław. Poza funkcją czysto użytkową – wszak co dzień pomagają mieszkańcom przetransportować się z jednego brzegu rzeki na drugi – mosty wantowe służą coraz częściej jako idealne tło do profesjonalnych sesji ślubnych. Moda na sesje w miejscach industrialnych, takich jak opuszczone fabryki, kamienice czy zrujnowane zakłady pracy z czasów powojennych nie przemija. Tego rodzaju architektura miejska świetnie sprawdza się jako tło, ale i główny bohater na zdjęciach artystycznych, tworząc niesamowity, wielkomiejski klimat. Zazwyczaj mosty wantowe są przepięknie podświetlone, dlatego warto wybrać się czasem na wieczorny spacer (np. z psem) w takie okolice zamiast na tradycyjną rundkę wokół bloku.

 

Most-Redzinski-z-mostu-Milenijnego

Samuel_Beckett_Bridge_04

 

Willemsbrug_Rotterdam

 

na zdjęciach: Most Świętokrzyski, Most Rędziński we Wrocławiu, Most im. Samuela Becketta (Dublin), Willemsbrug (Rotterdam)

foto: https://upload.wikimedia.org, flickr.com