19 lipca urodzili się: Patrycja Kosiarkiewicz…

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Patrycja Kosiarkiewicz (ur. 19 lipca 1972 w Zielonej Górze) – polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i blogerka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie.

Andrzej Siewierski (ur. 19 lipca 1964 w Szydłowcu, zm. 28 grudnia 2007 w Dąbrówce Zabłotniej) – wokalista, gitarzysta, autor muzyki i tekstów, współzałożyciel grupy Azyl P.

Bogusław Wyrobek (ur. 19 lipca 1937 w Gdyni, zm. 30 lipca 1997 w Warszawie) – polski wokalista, muzyczny samouk.


1

 

 

Patrycja Kosiarkiewicz     (przejdź do: Andrzej Siewierski – Bogusław Wyrobek)

kosiarkiewicz2

Debiutowała na początku lat 90. W latach 1993–1995 była liderką O! La! La!, zielonogórskiego zespołu z którym nagrała płytę Euforia. W 1997 podpisała kontrakt z firmą PolyGram i wydała album Bajeczki (sprzedany w 35 tys. nakładzie), a następnie, na przełomie 1998 i 1999 roku Kim więc jestem, której producentem płyty był Wojciech Waglewski (Voo Voo), a w jednej z piosenek wystąpiła gościnnie Kasia Nosowska. W roku 1998 Kosiarkiewicz otrzymała nominację do Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki w kategorii Fonograficzny debiut roku. Otrzymała też statuetkę Indywidualność Roku i nagrodę stacji radiowych Playbox. Niedługo potem przestała nagrywać i występować. W 2001 roku wyprodukowała płytę debiutującej polskiej wokalistkiJagody Pewność mam, była także autorką wszystkich tekstów zaśpiewanych na płycie przez Jagodę oraz współkompozytorką melodii do utworów. W roku 2002 zajęła się warstwą tekstową na debiutanckiej płycie Alicji Janosz Ala Janosz, pierwszej laureatki telewizyjnego show Idol. Piosenki z jej tekstami „Zmień siebie” i „Zbudziłam się” promowały album.

Po blisko 7 latach przerwy Patrycja Kosiarkiewicz nagrała płytę Rocznik ’72. Na płycie wystąpili tacy muzycy jak gitarzysta Marek Napiórkowski, perkusista Michał Dąbrówka, basista Piotr Żaczek, trębacz Robert Majewski i saksofonista Henryk Miśkiewicz. Muzycznie wykorzystane zostały brzmienia lat siedemdziesiątych, muzyki klubowej, etno, jak i wpływy rhythm & bluesa. Singlami promującymi płytę były „Za darmo nic” oraz utwór tytułowy „Rocznik ’72”.

W czerwcu 2008 roku premierę miała piosenka olimpijska „Pokonaj siebie”, której autorką tekstu jest Patrycja Kosiarkiewicz, a wykonywana jest przez zespół Feel i Iwonę Węgrowską. Ponadto Kosiarkiewicz współpracowała z Iwoną Węgrowską przy jej pierwszej solowej płycie, która ukazała się 28 listopada 2008. Jest producentką płyty oraz autorką tekstu i muzyki do kilku piosenek, między innymi singla „4 lata”. Pod koniec listopada 2008 na antenie radia RMF FM pojawił się „Hymn Pocztówki do Świętego Mikołaja” autorstwa Kosiarkiewicz, wykonywany przez nią wraz z zespołem Feel. Piosenka została również wydana na płycie Pocztówka do Świętego Mikołaja.

19 maja 2009 w programie Kuba Wojewódzki odbyła się premiera piosenki „Zdumiewające”. Pod koniec listopada 2010 została wydana płyta Pocztówka do Świętego Mikołaja na której Patrycja wraz z Szymonem Wydrą wykonali „Hymn Pocztówki do Świętego Mikołaja”. 14 marca 2011 w odbyła się premiera nowego singla „Czy komuś jeszcze wstyd?” a nowa płyta Ogród niespodzianek ukazała się w 15 kwietnia.

Głos Patrycji Kosiarkiewicz można usłyszeć w spotach reklamowych Wedla oraz Lecha.


2

 

 

Andrzej Siewierski     (przejdź do: Patrycja Kosiarkiewicz – Bogusław Wyrobek)

siewierski

Największe przeboje grupy Azyl P to „Mała Maggie”, „Oh Lila”, „Kara śmierci”. W 2007 nagrał solowy album pt. Samotny żagiel.

28 grudnia 2007 popełnił samobójstwo rzucając się pod pociąg


.3

 

 

Bogusław Wyrobek     (przejdź do: Patrycja Kosiarkiewicz – Andrzej Siewierski)

wyrobek

Był absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Karierę muzyczną rozpoczął, od współpracy z zespołem gdańskiej rozgłośni radiowej Albatros w 1958 oraz Big Bandem Marynarki Wojennej pod dyrekcją Ryszarda Damrosza, z którego w 1959, wyłoniła się pierwsza polska formacja rockowa Rhythm and Blues. Po rozwiązaniu zespołu, rozpoczął współpracę z jazzową formacją Zygmunta Wicharego, występując między innymi u boku Katarzyny Bovery. Efektem współpracy z zespołem Wicharego było nagranie w lipcu 1960 płyty EP N-0140 uznawanej za pierwszą w Polsce płytę rock and rollową. Współpracował z zespołem Daltoniści oraz formacją estradową Hanny Rek – Hanna Rek Band. Od połowy lat 60. XX wieku regularnie występował w Skandynawii, po tym jak w PRL-u otrzymał zakaz występów.

W Polsce przez wiele lat zapomniany, wystąpił w 1986 r., na „Old Rock Meetingu” w 1986, a w następnym roku na jubileuszu „25 lat Niebiesko-Czarnych”. W 1989. Bogusław Wyrobek wystąpił na XXVI KFPP w Opolu.

Znany był przede wszystkim jako wykonawca piosenek z repertuaru Paula Anki, Elvisa Presleya i Neila Sedaki. Zmarł w 1997, został pochowany na Starym Cmentarzu Powązkowskim.