Chiny będą miały swój Nowy Jork

opublikowane w Klub Muzyki, Najnowsze Wpisy | 0

 

Blue Note Jazz Club z Nowego Jorku postanowił rozprzestrzenić swoją działalność. Co ciekawe, nie na terenie tego samego stanu. Nie zamierzają również eksportować swojej marki na przeciwległe wybrzeże. Klub poszedł o kilka kroków dalej – otwiera nowe miejsce w… Chinach! Tak, tak. W marcu 2016 roku mieszkańcy Pekinu i przebywający w tym mieście turyści będą mogli poczuć się, jakby byli w centrum wszechświata – w Nowym Jorku.

Chińczycy – podobnie jak Polacy – nie mieli szczęścia do władzy. Tak jak my musieliśmy zadowolić się piosenkami puszczanymi przez stacje radiowe, ponieważ ekspansja płyt z muzyką z zachodu była bardzo ograniczona, tak mieszkańcy Chin też nie mogli słuchać tego, na co mieliby ochotę. Za czasów Przewodniczącego Mao nie było mowy o rozwoju jazzu na tamtejszym rynku.

Ale czasy na szczęście się zmieniły, a Chiny stanowią coraz bardziej interesujący rynek dla świata zachodniego. Społeczeństwo jest liczne i bardzo chce chłonąć wszystko co zagraniczne.

Stąd pomysł, by najbardziej znany na świecie klub jazzowy otworzyć właśnie w Pekinie.

Ale to nie koniec atrakcji, ponieważ w ciągu trzech lat po otwarciu w Pekinie, Blue Note powstanie również w Szanghaju oraz w tajwańskim Tajpej.

Jak mówi Steven Bensusan, dyrektor Blue Note Entertainment Group, w Chinach jest ogromny rynek, coraz bardziej otwarty na jazz i wszelkie rodzaje muzyki. Konkurencja w zachodnim rozumieniu tego słowa nie funkcjonuje. Praktycznie nie ma miejsca, które prezentowałoby tydzień po tygodniu nowych, zagranicznych muzyków, grających muzykę na światowym poziomie, a taki właśnie będzie cel nowopowstającego klubu. Bensusan twierdzi, że jazz jest muzyką, którą trzeba chronić i cały czas rozprzestrzeniać. Takie zadanie stawia sobie za cel Blue Note Jazz Club.

Pozostaje nam życzyć klubowi Blue Note wszystkiego najlepszego, co po chińsku brzmi mniej więcej tak 一切顺利!

blue note chiny

 

źródło zdjęcia: flickr.com