Codziennik 23 maja…Agnieszka Chylińska, Ewa Minge…

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Foto: Agnieszka Chylińska

23 maja urodzili się:
1874 – Antoni Fertner, polski aktor (zm. 1959)
1914 – Nora Szczepańska, polska pisarka (zm. 2004)
1921:Grigorij Czuchraj, rosyjski reżyser filmowy (zm. 2001)
1924:Katarzyna Latałło, polska malarka, grafik, ilustratorka, reżyserka filmów animowanych (zm. 2009)
1936:Andrzej Jurga, polski reżyser filmowy
1939:Michel Colombier, francuski kompozytor muzyki filmowej, dyrygent (zm. 2004)
1942:Witold Gładkowski, polski nauczyciel, polityk, senator RP (zm. 2006)
1947 – Jerzy Bralczyk, polski językoznawca
1948 – Andrzej Bartosz, polski dziennikarz

1954:Jacenty Jędrusik, polski aktor (zm. 2013)
1967:Ewa Minge, polska projektantka mody
1976:Agnieszka Chylińska, polska piosenkarka
1993:Dawid Podsiadło, polski wokalista, autor tekstów

Agnieszka Barbara Chylińska (ur. 23 maja 1976 w Gdańsku) – polska wokalistka i autorka tekstów, a także osobowość telewizyjna. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[8]. W latach 1994–2003 członkini rockowego zespołu O.N.A. Następnie w latach 2003–2006 wokalistka formacji Chylińska. Od 2009 roku prowadzi działalność solową, kiedy to ukazał się jej debiutancki album solowy zatytułowany Modern Rocking, stylistycznie nawiązujący do nurtu dance i pop.Już w szkole średniej Agnieszka Chylińska zaczęła odnosić pewne sukcesy muzyczne. 19 marca 1994 zdobyła III nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Udział w tym konkursie okazał się dla niej znaczący, dzięki niemu poznała swój pierwszy zespół – Second Face. Po wielu koncertach i prestiżowych wyróżnieniach pojawiły się pierwsze poważniejsze propozycje. Zbigniew Kraszewski zaproponował jej śpiewanie w TSA Evolution, na co się nie zgodziła. Po roku przyjęła jego zaproszenie do rozmów nt. śpiewania w zespole Skawalker, solowym projekcie Grzegorza Skawińskiego. Zespół przemianowano na O.N.A., a w 1995 ukazał się jego debiutancki album zatytułowany Modlishka.Wokalistka była wielokrotnie nagradzana i nominowana do najróżniejszych nagród jako najlepsza wokalistka i autorka tekstów. Były to m.in. Fryderyki, PlayBoxy, czy konkursy organizowane przez pisma muzyczne. W styczniu 2002 Chylińska nagrodzona została Paszportem Polityki za drapieżny głos, który jest najlepszym instrumentem zespołu O.N.A., za teksty piosenek i niebywałą energię na scenie. W 2003 zespół O.N.A. zakończył swoją działalność z powodu „rozbieżności artystycznych”. Wówczas Agnieszka Chylińska założyła własny zespół, sygnowany jej nazwiskiem. 19 marca 2004 grupa ta wydała swoją pierwszą płytę zatytułowaną Winna. 10 września 2007 w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma nagrany został koncert MTV Unplugged zespołu Hey, podczas którego Chylińska wraz z Kasią Nosowską wykonała piosenkę PJ Harvey pt. „Angelene”.W 2008 roku Chylińska została jurorką w programie TVN Mam talent!. Po odejściu Kuby Wojewódzkiego w 4 sezonie objęła funkcję przewodniczącej jury.
14 marca 2009 na antenie TVN wyemitowany został 108 odcinek serialu Niania, w którym Agnieszka Chylińska wcieliła się w postać Natalii Dębki, przyjaciółki z liceum Frani Maj.
23 października 2009 ukazał się debiutancki album solowy piosenkarki zatytułowany Modern Rocking, utrzymany w stylu dance. Album nagrany został z duetem producenckim Plan B – Bartkiem Królikiem i Markiem Piotrowskim. Stał się on ogromnym sukcesem komercyjnym, zdobywając szczyt listy najlepiej sprzedających się albumów w Polsce OLiS i uzyskując w pierwszym tygodniu sprzedaży status złotej płyty.. Do końca roku 2009 album osiągnął nakład ponad 45 tys. egzemplarzy i status platynowej płyty. W lutym 2010 roku wydawnictwo Modern Rocking uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: Album roku pop. Miesiąc później Chylińska otrzymała nominację w plebiscycie Viva! Najpiękniejsi w kategorii Najpiękniejsza Polka. W 2010 otrzymała również Złotego Dzioba w kategorii Przebój roku, VIVA Comet Award w kategorii Image roku, Eska Music Award w kategorii Artystka roku oraz dwie Superjedynki w kategoriach Przebój roku i Album roku – Pop.Od września 2013 prowadzi w niedziele w RMF FM program Wszystkie numery Agnieszki Chylińskiej.W grudniu 2013 została „Kobietą Roku TVN Turbo 2013”. W 2014 podczas festiwalu TOPtrendy świętowała 20-lecie działalności artystycznej.W marcu 2014 wydała nowy singel, „Kiedy przyjdziesz do mnie”. Na początku 2015 opublikowany został cover utworu „Against All Odds (Take a Look at Me Now)” Phila Collinsa, który Chylińska nagrała z zespołem LemON z okazji 25-lecia radia RMF FM. Piosenka znalazła się na składance 25 lat RMF FM[16]. Ponadto wokalistka zajęła 7. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia. Zespół O.N.A. zajął natomiast miejsce 24. Ponadto, w tym okresie, Chylińska otrzymała drugą Telekamerę w kategorii Juror za udział w programie Mam talent!.

Wiosną 2015 zasiadła u boku Kuby Wojewódzkiego i Katarzyny Bujakiewicz w jury programu Mali Giganci telewizji TVN. Pierwszym mężem był Krzysztof Krysiak, obecnym jest Marek. Agnieszka Chylińska ma syna Ryszarda (ur. 16 maja 2006) oraz dwie córki: Esterę (ur. 26 grudnia 2010) i Krystynę (ur. 8 stycznia 2013). Starszy brat piosenkarki, Wawrzyn „Varien” Chyliński jest perkusistą deathmetalowym, grał m.in. w zespołach Damnation, Forest of Impaled i Against the Plagues..

EWA M

Ewa Minge (ur. 23 maja 1967 w Szczecinku) – polska projektantka mody.Studiowała kulturoznawstwo i historię sztuki. Modą i luksusowym wzornictwem przemysłowym zajmuje się od 1994. Podstawą są ubiory oraz akcesoria. Jest autorką luksusowej linii EVA Minge, która obejmuje kolekcje sportowe, weekendowe, biznesowe, koktajlowe, wieczorowe oraz couture.Od 1996 pokazuje swoje kolekcje i sprzedaje poza granicami Polski. Na swoim koncie ma pokazy w Berlinie, Mediolanie, Moskwie, Wiedniu, Barcelonie, Madrycie, Genewie, Paryżu, Rzymie, Montrealu, Nowym Jorku. Od włoskiej izby mody Alta Moda Alta Roma otrzymała tytuł Next Couture. Projektowała także ubranka dla lalek Barbie.Ewa Minge w Polsce pracuje m.in. dla TVP, Polsat i TVN przy wizerunku wielu gwiazd oraz przy różnych dużych produkcjach telewizyjnych. Przez kilka lat współtworzyła garderobę i wizerunek Jolanty Kwaśniewskiej. Od kilku lat tworzy wizerunek dziewcząt podczas wyborów Miss Polonia i Elite Model Look.W 2007 zagrała samą siebie w serialu Niania.
W styczniu 2008 miała pierwszy pokaz swojej kolekcji w couture w Paryżu obok Domów Mody Christian Dior i Giorgio Armani. Od tej pory dwa razy do roku prezentuje swoje kolekcje podczas Paris Fashion Week. W maju tego samego roku na Festiwalu Filmowym w Cannes zaprezentowała swoją kolekcję.Od 2009 przewodzi Creative Group i zajmuje się wzornictwem przemysłowym, współpracując między innymi z takimi firmami jak: Classen, Eurofirany, Villa Natura, Marmorin, Vileroy and Boch.We wrześniu 2010 Ewa Minge po raz pierwszy zaprezentowała swoją kolekcję Ready to Wear podczas Mercedes Benz New York Fashion Week. Od tej pory dwa razy w roku bierze udział w pokazach Ready-to-Wear organizowanych podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody.Jej nazwisko znalazło się w głównym kalendarzu pokazów nowojorskich. Jej pierwsza kolekcja wiosna/lato 2011 zaprezentowana w Nowym Jorku nosiła nazwę „Solidarity”.Ewa Minge swoje salony posiada w: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinku, Swarzędzu, Krakowie oraz w Zielonej Górze.Jest matką dwóch synów: Oskara (ur. 1991) i Gaspara (ur. 1994).Laureatka X edycji konkursu „Srebrna Pętelka” (Jesień ’96)Zdobywczyni czterech nagród dla polskich projektantów mody: Złotej Fastrygi, Złotego Wieszaka, Srebrnej Pętelki i statuetki „Osobowość Mody”Laureatka nagród zagranicznych: Moskwa (Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Moskiewskich) we Lwowie, Montrealu, Rzymie, Berlinie i Pradze.