Codziennik 4 czerwca urodzili się… Marek Sart, Izabella Scorupco

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

4 czerwca urodzili się:
1908:Geli Raubal, Austriaczka, siostrzenica i domniemana kochanka Adolfa Hitlera (zm. 1931)
1920 – Fedora Barbieri, włoska śpiewaczka operowa (mezzosopran) (zm. 2003)
1924:Xymena Zaniewska, polska projektantka mody, scenografka, architektka
1926:Marek Sart, polski kompozytor (zm. 2010)
1939:Ireneusz Iredyński, polski prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych (zm. 1985)
1970:Izabella Scorupco, polska aktorka

 

Marek Sart, właściwie Jan Szczerbiński (ur. 4 czerwca 1926 w Łodzi, zm. 6 listopada 2010 w Otwocku – polski kompozytor muzyki rozrywkowej i aranżer.Studiował polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, a także na PWSM w Warszawie (kompozycję).
Był członkiem jazzowego zespołu muzycznego Melomani Jerzego Matuszkiewicza [4], w którym grał na kontrabasie i gitarze[5], a potem w 1968 r. założyli z Ernestem Bryllem zespół Drumlersi.


Wybrane znane piosenki
Każda miłość jest pierwsza (sł. Jerzy Jurandot, wyk. Irena Santor)
Komu piosenkę (sł. Karol Kord, wyk. Jerzy Połomski)[6] Malowana lala (wyk. Karin Stanek)
Raz jedyny raz ( sł: K.Kord, wyk. Krzysztof Cwynar)
Odejdź smutku (wyk. Maria Koterbska)
Trzysta tysięcy gitar (sł. Krzysztof Dzikowski, Wojciech Młynarski, wyk. Karin Stanek)

Bal u Posejdona ( muz i sł Marek Sart, wyk. Krzysztof Cwynar)
O kim dzisiaj opowiada ( sł. Janusz Sent, wyk. Krzysztof Cwynar)
Wspomnienie (sł. Julian Tuwim, wyk. Czesław Niemen)
Siódme niebo (sł. Lidia Gierwiałło, wyk. Marcin Bronikowski)
Co nas obchodzi (sł. Jerzy Jurandot), wyk. Olgierd Buczek – z filmu Mąż swojej żony z 1960 roku
Bal u Posejdona (wyk. Anna German)

iza

Izabella Scorupco, właśc. Izabella Dorota Skorupko (ur. 4 czerwca 1970 w Białymstoku) – polska modelka, aktorka, piosenkarka i fotomodelka, mieszkająca od 1977 w Szwecji, a od 2003 w Stanach Zjednoczonych.Córka muzyka jazzowego Lecha Skorupki (zm. 1992) i lekarki Magdaleny Skorupko, miała rok, gdy jej rodzice rozwiedli się. W 1978 wyjechała z matką do Szwecji, gdzie osiedliły się na przedmieściu Sztokholmu. W wieku 12-13 lat gościła w klasztorze katolickim, gdzie uczyła się języka francuskiego. Mając 17 lat została zauważona przez szwedzkiego reżysera Staffana Hildebranda, który zaangażował ją do melodramatu Nikt tak nie kocha jak my (Ingen Kan Älska Som Vi, 1988).Następnie rozpoczęła europejską karierę modelki, a jej twarz ukazała się we włoskim wydaniu magazynu „Vogue”. W 1989 nagrała nową wersję przeboju zespołu ABBA pt. Substitute, a wydany z tym utworem singel rozszedł się w nakładzie miliona sprzedanych egzemplarzy i przyniósł jej Złotego Singla.W 1991 zrealizowała album Iza, za który otrzymała w Szwecji Złotą Płytę. Rok później album ten ukazał się w całej Europie nakładem Virgin Records, promowany przez singel i teledysk Shame Shame Shame.Furtką do hollywoodzkiej kariery była kreacja sprytnej i nieśmiałej Rosjanki, certyfikowanej programistki komputerowej, Natalii Fiodorownej Simonowej w 17. filmie o przygodach agenta Jamesa Bonda GoldenEye (1995) z debiutującym w głównej roli agenta 007 Pierce’em Brosnanem. Zagrała także postać Heleny Kurcewiczówny, w adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem (1999) w reżyserii Jerzego Hoffmana.W roku 1999 była twarzą szwedzkiej firmy kosmetycznej Oriflame. Wkrótce wystąpiła w hollywoodzkich produkcjach: filmie sensacyjno-przygodowym Granice wytrzymałości (Vertical Limit, 2000) u boku Chrisa O’Donnella, Robin Tunney, Stuarta Wilsona i Scotta Glenna, thrillerze fantasy sci-fi Władcy ognia (Reign of Fire, 2002) z Christianem Bale, Matthew McConaugheyem i Gerardem Butlerem oraz horrorze Egzorcysta: Początek (Exorcist: The Beginning, 2004) przy boku Jamesa D’Arcy i Stellana Skarsgarda.W 2011 roku pojawiła się gościnnie w utworze „Jag har dig nu” (Mam ciebie teraz) szwedzkiego piosenkarza Petera Jöbacka. Polka wystąpiła także w teledysku do piosenki.Była żoną polskiego hokeisty Mariusza Czerkawskiego (od 14 lipca 1996 do 1998), z którym ma córkę Julię (ur. 1997). 30 stycznia 2003 ponownie wyszła za mąż, za Amerykanina Jeffreya Reymonda. Mają syna o imieniu Jakob, który urodził się 24 lipca 2003. Mieszkają w Los Angeles.